Czy mieliście okazję odwiedzić bibliotekę, gdy oficjalnie drzwi były już zamknięte? Jak wyglądają miejsca, do których dostęp mają jedynie nieliczni pracownicy biblioteki?

Możecie poznać świat książek z nowej, nieoczywistej strony już 10 października w trakcie Nocy Bibliotek 2020. Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży dołączyła do ogólnopolskiej 6. edycji akcji, która w tym roku przebiega pod hasłem „Klimat na czytanie”.

Edukacja klimatyczna to temat istotny zarówno na poziomie nauki w szkole, jak i z punktu widzenia mieszkańców osiedla, miejscowości, miasta. Miejscem, gdzie te dwie społeczności – szkolna i lokalna – spotykają się, jest biblioteka. Zmiana klimatu dzieje się tu i teraz. Jesteśmy częścią świata opartego na współzależnościach, dlatego nie chcemy biernie czekać i zaczynamy działać razem.

Naszym wspólnym celem jest budowanie świadomych klimatycznie społeczności, które znają zarówno realne zagrożenia związane ze zmianą klimatu, jak i możliwości działania na rzecz jego ochrony. Chcemy pokazywać możliwości indywidualnego i zbiorowego działania na rzecz ochrony klimatu.

Program NOCY BIBLIOTEK 2020

Wszystkie placówki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży czynne w godzinach 16:00 – 22:00

/tylko Filia Nr 1, ul Polna 16 będzie nieczynna/

Wypożyczalnia dla Dorosłych   16:00 – 22:00

– Kiermasz książek

Wytropić książkę – poszukiwanie skarbu ukrytego w księgozbiorze biblioteki

Biblioteczny labirynt – jakie tajemnice skrywają się w bibliotece nocą, oprowadzenie

czytelników po zakamarkach pomieszczeń bibliotecznych

Nocne surfowanie

Wystawy:

– 75. rocznica powstania ONZ

– Karol Wojtyła. Narodziny

Oddział dla Dzieci   16:00 – 22:00

17:00 – 18:30 – Zajęcia plastyczne Coś z niczego

17:00 – 22:00  – Spotkanie miłośników gier planszowych PlanszoGracze

19:00 – 22:00  – Projekcja filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy”

Nie – ziemskie Koło fortuny

– Biblioteczna Fotobudka

– Quiz wiedzy o klimacie on-line na stronie Oddziału dla Dzieci i Facebooku

Filia Nr 2   16:00 – 22:00

17:00 – 17:15 – Powitanie i określenie zasad panujących podczas imprezy. Przekazanie ogólnych informacji o tegorocznej akcji „Nocy Bibliotek”.

17:15 – 17:45 – „Pudełko tajemnic” – zabawa literacka dla dzieci i młodzieży.

17:45 – 19:00 – Projekcja filmu – „Jakub, Mimmi i gadające psy”.

19:00 – 20:00 – Zabawa/spotkanie z gościem

20:00 – 20:15 – „Ocalić baśń od zapomnienia” – głośne czytanie fragmentów baśni i bajek.

20.15 – 20:30  – „Kto złapie złotą rybkę” – zabawa sprawnościowa dla dzieci

20:30 – 21:15 – „Teatrzyk cieni” – zabawa.

21:15 – 22:00 – „Tarot książkowy i rozmowy między regałami” – zabawa literacka dla dorosłych.

Filia Nr 4   16:00 – 22:00

17:00 – 22:00 – „Zagadki klimatyczne” dla każdego czytelnika.

19:00 – 20:30 – Projekcja filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy”

– „Klimatyczna Półka Biblioteczna” – wystawka książek (literatura związana z troską o ziemię, zwierzęta i rośliny, wiedza o klimacie|)

– Wspólne czytanie wybranej książki z „Klimatycznej Półki”.

– „Drzewo cytatów” – cytaty i aforyzmy o książkach, czytaniu i bibliotekach.

– Warsztat plastyczny na podst. obejrzanego filmu

– „Jak możemy działać na rzecz klimatu? – własne postanowienia.

Filia Nr 6   16:00 – 22:00

16:00 – 22:00  – Ciekawostki o drzewach i lasach

17:00 – Pokaz filmu dla dzieci „Jakub, Mimmi i gadające psy”

19:00 – „Drzewa w mieście” – spotkanie z przyrodnikiem ŁPKDN p. Anną Jadczak

– „Drzewo dobrych myśli” – drzewo z cytatami z książek dostępnych w bibliotece

– „Drzewo darów” – półka z książkami (bookcrossing w bibliotece)

– „Drzewo życzeń” – drzewo, na które czytelnicy zawieszają karteczki z zapisanymi życzeniami dla swojej biblioteki, bibliotekarzy oraz jakie książki chcieliby móc wypożyczyć, a których jeszcze nie posiadamy w księgozbiorze.

– Zagadki literackie z upominkami i słodyczami.

Na pokaz filmu oraz na spotkanie edukacyjne obowiązują zapisy ze względu na ograniczenia związane z COVID-19.

Nocy Bibliotek towarzyszy w tym roku film  „Jakub, Mimmi i gadające psy” 2019 –  koprodukcja łotewsko-polska w reżyserii Edmundsa Jansonsa.

Laureat nagrody jury dziennikarzy Kwiat Paproci na Festiwalu Kino Dzieci 2019 „za empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością, a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”.

Podczas wszystkich wydarzeń obowiązuje reżim sanitarny.