W kwietniu, już po raz 20. Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży organizuje Dni Literatury Dziecięcej. W tym roku odbędą się one pod hasłem Baśnie, bajki i ballady z dziadkowej szuflady. Ponieważ pandemia pokrzyżowała wiele planów, po raz kolejny Dni Literatury Dziecięcej upływają w jej cieniu. W czasie DLD naszym czytelnikom  proponujemy różne atrakcje, takie jak: zagadki literackie; czytanie bajek i opowieści przez zaproszonych gości, a następnie zamieszczanie nagrania na stronach MBP i kanale YouTube; Zagadki wiosenne; Podróże nie tylko po literaturze; quiz wiedzy Między nami książkami; konkurs plastyczny Łomża–moje miasto dla uczniów szkół podstawowych, którego podsumowanie odbędzie się w czerwcu w czasie Dni Łomży.

W czasie obchodów Dni Literatury Dziecięcej chcemy promować dobrą literaturę, o której szczególnie należy pamiętać w procesie wychowawczym najmłodszych. Naszych czytelników pragniemy zachęcić do dzielenia się recenzjami przeczytanych książek i polecania sobie wzajemnie najciekawszych tytułów, a przede wszystkim do wspólnego, rodzinnego i wartościowego spędzania czasu z dobrą książką. Pod koniec kwietnia rozstrzygnięty zostanie konkurs recytatorski: Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach – wiersze o porach roku. Oceny prezentacji w dniach dokona Jury, powołane przez Organizatora.

Zapraszamy do zapoznania się w programem Dni Literatury Dziecięcej w naszej Bibliotece.

Program Dni Literatury Dziecięcej

Oddział dla Dzieci

 Baśnie, bajki i ballady z dziadkowej szuflady – (głośne czytanie fragmentów utworów przez miłośników książek i zamieszczanie nagrania na stronach MBP w postaci materiału audiowizualnego)

– Konkurs recytatorski ph. Wiosna, lato, jesień, zima w moich rymach – wiersze o porach roku  (skierowany do uczniów szkół podstawowych Łomży i powiatu) – 15.04  (klasy I-IV) i 16.04  (klasy V-VIII)

Konkurs plastyczny Mały ilustrator – ilustracje do tekstów literackich S. Jachowicza, M. Kownackiej, Cz. Janczarskiego, T. M. Jansson, E. Szelburg-Zarembiny, L. J. Kerna, J. Ratajczaka, A. Frączek (skierowany do przedszkolaków)

– Quiz wiedzy „Między nami książkami”

– „Zagadkowe środy” – zagadki i szarady literackie

Wtorki – godz. 14:30 – English Time spotkania z językiem angielskim dla uczniów klas I-III szkół podstawowych, (pomoc w odrabianiu lekcji, gry i zabawy w języku angielskim).

Czwartki – 10:00 Czytanie na Śniadanie on-line zajęcia dla dzieci nie uczęszczających do przedszkola
Piątki – godz. 11:00 – Coś z niczego – zajęcia manualno-plastyczne dla dzieci w wieku 6-12 lat

Filia Nr 1, ul. Polna 16

Zagadki wiosenne

Filia Nr 2,  ul. Księżnej Anny 2

blog BLOG Filia 2

Bajkowe postacie witają wiosnę – konkurs plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym; Literacka niespodzianka poranka – zagadki literackie dla dzieci;

Wyzwanie – Czytanie! – czytanie fragmentów bajek, opowiadań i wierszy przez zaproszonych gości; Weekendowe propozycje książkowe dla najmłodszych; Literackie zadanie na ekranie – zabawa literacka on-line dla dzieci.

 Poniedziałki – godz. 10:00Literacka niespodzianka poranka – zagadki literackie dla dzieci i dorosłych

Czwartki – godz. 10:00  – Czytanie na Śniadanie on-line głośne czytanie dla najmłodszych czytelników

Wtorki – godz. 13:00Czytelnicza gratka dla małolatka – zajęcia literacko – plastyczne
Piątki – godz. 11:00 – Weekendowe propozycje książkowe

Filia Nr 4, ul. Spółdzielcza 31

Zagadki literackie

 Filia Nr 6, ul. Małachowskiego 1 lokal nr 3 

 blog  BLOG Filia 6                                                

Kwiecień z Andersenem – głośne czytanie baśni, zagadek;

Urodziny Pana Andersena – głośne czytanie baśni;

Łomża – moje miasto – ogłoszenie konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych z Łomży, którego podsumowanie odbędzie się w czerwcu czasie Dni Łomży;

Konkurs literacko – plastyczny „Wesoła pszczoła – malowane wiersze” dla uczniów szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Miód na Serce (podsumowanie 10 czerwca);

Podróże nie tylko po literaturze – poniedziałkowe spotkania dla dzieci w wieku 6 – 12 lat,  godz. 16.00

Wtorki – godz. 10:00 – Łomżyńska zagadka fotograficzna – wpis na blogu (rozwiązanie w sobotę)

Środy – godz. 11:00 – Zagadki i zabawy literackie  – na blogu

Czwartki – godz. 10:00  – Czytanie na Śniadanie on-line głośne czytanie dla najmłodszych czytelników

Piątki – godz. 11:00 – Zasmakuj w czytaniuprezentacja książek do wypożyczania, wpis na blogu

Skip to content