To już rok, gdy Filia nr 6 funkcjonuje w nowej lokalizacji

18. lutego ubiegłego roku miało miejsce oficjalne otwarcie nowej siedziby Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Filia mieściła się wcześniej w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury, gdzie zajmowała jedno pomieszczenie. Obecnie dysponuje w pełni funkcjonalnym lokalem w znacznie lepszej lokalizacji, dostosowanym również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nie byłoby tego bez zaangażowania bibliotekarzy, młodzieży z klasy mundurowej Zespołu Szkół Akademickich, radnych i władz miasta, z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim na czele.
Powstała za czasów funkcjonowania Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej Filia nr 6 od 1988 roku mieściła się w budynku domu kultury przy ulicy Małachowskiego 4, w którym funkcjonowała na powierzchni 31 m². Uniemożliwiała ona nie tylko poszerzanie księgozbioru, ale też jakąkolwiek pracę edukacyjno-kulturalną. Dlatego dla nowej dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży Teresy Fromelc-Pawelczyk jednym z priorytetów było jak najszybsze przeniesienie Filii do nowego lokalu, co nastąpiło w styczniu 2020 roku. Dzięki przychylności ŁSM udało się na korzystnych warunkach wynająć obszerne pomieszczenia w ciągu handlowym o łącznej powierzchni 174 m² przy ul. Małachowskiego nr 1 lokal 3, w których wcześniej mieścił się bank Pekao S.A. Nowa siedziba to dwa pomieszczenia na księgozbiór, liczący ponad 13 tysięcy woluminów, sala do zajęć biblioteczno-edukacyjnych oraz zaplecze socjalno-magazynowe. Po remoncie i styczniowej  przeprowadzce przez dwa tygodnie trwały prace porządkowo-adaptacyjne, dzięki czemu Filia nr 6 została otwarta dla czytelników już 3. lutego, a po dwóch tygodniach doczekała się oficjalnego otwarcia z udziałem władz miasta, powiatu oraz licznego grona młodszych i starszych czytelników.

Ożywioną działalność Filii nr 6 w nowej lokalizacji: spotkania biblioteczne dla dzieci, w tym przedszkolaków, pierwsze z cyklu „Inspirujące wtorki” dla seniorów czy „Czytanie na śniadanie” dla dzieci nie uczęszczających jeszcze do przedszkoli oraz liczne zapisy nowych czytelników, przerwała pandemia. Od 13. marca do pierwszych dni maja biblioteki, podobnie jak i inne placówki kultury w całym kraju, były zamknięte. Wszystkie działania promujące czytelnictwo zostały przeniesione do sieci i podobnie jak w innych instytucjach prezentowano propozycje online, m.in. głośne czytanie, gdzie uczestnikami byli zarówno przedstawiciele łomżyńskiej społeczności, jak i znani artyści np. Artur Barciś czy Justyna Sieńczyłło. 6. maja znowu można było wypożyczać książki, z czego dawni i nowi czytelnicy chętnie korzystali – obecnie jest ich prawie 900, znacznie więcej niż w dawnej lokalizacji.  Pierwsza edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek w Filii nr 6 cieszyła się sporym zainteresowaniem, uczestniczyło w niej bowiem blisko 60 osób. Jednak ta październikowa impreza, i tak odbywająca się w reżimie sanitarnym i z ograniczoną liczną uczestników, była ostatnią tego typu, z racji wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Przez niemal cały listopad znowu nie było wypożyczeń, a po ponownym otwarciu Filia nr 6, podobnie jak inne filie MBP w Łomży, funkcjonuje z ograniczeniami: czytelnicy nie mają dostępu do półek, a w lokalu może znajdować się tylko jedna osoba. Te utrudnienia jednak ich nie zniechęcają, tym bardziej, że od 1. lutego we wszystkich agendach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży funkcjonuje już nowoczesny system biblioteczny Sowa, oferujący czytelnikom liczne funkcjonalności.
Mamy nadzieję, że ten rok pozwoli nam na szerszą działalność niż w ubiegłym, gdzie wszystko było zablokowane przez pandemię. Obecna lokalizacja daje nam sporo nowych możliwości, są pomysły licznych spotkań i zajęć, w tym inicjowane przez naszych czytelników – liczymy, że już od wiosny będziemy mogły zacząć je realizować, co będzie dopełnieniem pracy związanej z udostępnianiem księgozbioru, który regularnie powiększa się o nowe pozycje dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Zapraszamy!

Tym czasem przypominamy chwile, gdy wszyscy pracownicy włączyli się w akcję przenoszenia filii oraz moment uroczystego otwarcia.

 

Skip to content