Konkurs literacki “List do postaci z bajki lub baśni” rozstrzygnięty!
W dniu 25 października 2022 r. w Hali Kultury w baśniowo-jesiennej scenerii odbyło się podsumowanie konkursu literackiego List do postaci z bajki lub baśni zorganizowanego przez Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży z okazji Międzynarodowego Tygodnia Pisania Listów.
Konkurs adresowany był do uczniów klas V – VIII szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego. Zadaniem uczestników było napisanie listu do postaci z bajki lub baśni o tematyce nawiązującej do przygód bohaterów. Założeniami konkursu było: zainteresowanie tradycyjną formą korespondencji, rozwijanie wyobraźni, zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną i popularyzacja gatunków literackich jakimi są bajka, baśń.
Finał konkursu uświetniły występy młodych akordeonistów: Mateusza Obryckiego, Konrada Korytkowskiego i Alana Karaska vel Karasiewicza z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Ponadto, uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zaprezentowali swoje wokalne talenty przypominając utwory polskich i zagranicznych wykonawców. Wystąpili: Igor Paduch, Marta Muzyk, Magdalena Głębocka, Wiktoria Rutkowska, Weronika Łada. Nagrodzone listy zostały odczytane przez jurorów i licealistów.
Spośród 52 złożonych prac Komisja oceniająca w składzie: Pani Edyta Ejsmont – polonistka, Liceum Plastyczne im. Wojciecha Kossaka w Łomży, Pani Dorota Przestrzelska – polonistka, bibliotekarka, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, Pan Romuald Gorlewicz – przyjaciel biblioteki, wieloletni juror poprzednich edycji konkursu, biorąc pod uwagę pomysłowość i oryginalność, poprawność stylistyczną i ortograficzną wypowiedzi pisemnej oraz ogólne wrażenie estetyczne, przyznało następujące nagrody oraz wyróżnienia:
W kategorii klas IV – VI:
I miejsce – Jakub Kotowski, Szkoła Podstawowa nr 10 w Łomży
II miejsce – Łucja Baczewska, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy
III miejsce – Alicja Kijek, Szkoła Podstawowa w Kupiskach
III miejsce – Jeremi Sokół, Szkoła Podstawowa nr 1 w Łomży
Wyróżnienia:
1. Szymon Domasiewicz, Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży
2. Zofia Dudkiewicz, Szkoła Podstawowa 5 w Łomży
3. Zuzanna Sobieszuk, Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży
4. Aleksandra Sokalska, Szkoła Podstawowa w Drozdowie
5. Aleksandra Bednarczyk, Szkoła Podstawowa w Kupiskach
6. Julia Jankowska, Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży
Nagroda specjalna: Aleksandra Sielawa, Szkoła Podstawowa w Drozdowie
w kategorii klas VII – VIII:
I miejsce – Mikołaj Chmielewski, Szkoła Podstawowa nr 5 w Łomży
II miejsce – Aleksandra Kaliściak, Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży
III miejsce – Zuzanna Krawczyk, Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży
Wyróżnienia:
1. Jakub Plona, Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży
2. Julia Góralska, Szkoła Podstawowa w Przytułach.
Laureaci otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy – dyplomy.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za udział w konkursie, Teatrowi Lalki i Aktora za udostępnienie elementów scenografii, Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Łomży za pomoc w organizacji części artystycznej oraz I Liceum Ogólnokształcącemu im. Tadeusza Kościuszki w Łomży za wsparcie i zaangażowanie.