Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zaczęła realizację kolejnego projektu „Łączy nas kultura”, który odbywa się dzięki dotacji Fundacji Świętego Mikołaja w ramach programu „Przystań świętego Mikołaja”. Do fundacji wpłynęło ponad 530 wniosków, pozytywnie rozpatrzono tylko 44, w tym ten łomżyńskiej biblioteki. W ramach projektu odbędzie się cykl familijnych zajęć, integrujących dzieci z Ukrainy z ich polskimi rówieśnikami, w tym warsztaty, zajęcia muzyczne i plastyczne, koncert oraz rejs gondolą po Narwi zakończony piknikiem. Wstęp na wszystko jest wolny, ale obowiązują zapisy w koordynującej projekt bibliotecznej Filii nr 6.

Miejska Biblioteka Publiczna i jej pracownicy od razu włączyli się w akcję pomocy uciekinierom z ogarniętej wojną Ukrainy. Przybrało to formę zarówno działań indywidualnych, jak też koordynowanych przez placówkę, choćby udziału Ukrainek z dziećmi w bibliotecznych zajęciach, a ostatnio w postaci książkowego kiermaszu „Serce dla Ukrainy”
w czasie Nocy Muzeów, podczas którego udało się zebrać ponad tysiąc złotych na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Kolejnym etapem jest realizacja integracyjnego projektu „Łączy nas kultura”, skierowanego do dzieci i młodzieży wraz z rodzicami, którego założenia, zróżnicowany program i uniwersalny wymiar zostały docenione przez Fundację Świętego Mikołaja. Od końca maja do połowy sierpnia w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej (Małachowskiego 1/3) zaplanowano dziewięć różnorodnych spotkań i wydarzeń. Odbyły się już dwa spotkania: organizacyjne grupy roboczej oraz integracyjne z udziałem kilkunastu osób w różnym wieku z Ukrainy i Polski, zorganizowane we współpracy z Wydziałem Kultury, Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miejskiego Łomży.
Kolejne odbędzie się już w najbliższy poniedziałek 23 maja o godzinie 16:00 – warsztaty plastyczne poprowadzi Alona Hilenko z Kijowa, która przed wojną zajmowała się doradztwem prawnym w banku, a hobbystycznie wykonuje artystyczne wyroby rękodzielnicze. Trzy dni później o godzinie 10:30 Filia nr 6 MBP zaprasza na gordonowskie zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych, prowadzone przez wokalistkę i skrzypaczkę Żaklinę Olchowik, posiadającą certyfikat Polskiego Towarzystwa Edwina Eliasa Gordona (PTEEG). W przyszłym miesiącu odbędą się dwa spotkania. Szóstego czerwca o godzinie 16:00 graficzka i ilustratorka Svietlana Radchuk, kolejna uchodźczyni z Ukrainy, poprowadzi  warsztaty plastyczne, a 10 czerwca o tej samej porze rozpocznie się spotkanie czytelnicze. Jego moderatorem będzie Mateusz Goc, pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej oraz muzyk, waltornista Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego.
Z kolei w lipcu, piątego o godzinie 14:00, biblioteka proponuje starszym i młodszym udział w kolejnych warsztatach plastycznych pod kierunkiem Alony Hilenko oraz projekcję obsypanego nagrodami  filmu przyrodniczego „Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi – Cztery pory roku” Zdzisława Folgi. 8 lipca – godzina nie została jeszcze ustalona – odbędzie się koncert Anny Zlagodukh z Kijowa, mieszkającej i pracującej w Łomży od siedmiu lat, wokalistki znanej z licznych imprez Regionalnego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej czy Fundacji Ja i Ty, pełniącej też w projekcie funkcję tłumaczki. Oprócz koncertu zaplanowano również wystawę i kiermasz rękodzieła uchodźczyni z Ukrainy. Finałem projektu będzie rejs gondolą po Narwi w niedzielę 14 sierpnia o godzinie 11:00 oraz piknik dla uczestników projektu. Wstęp na te wszystkie wydarzenia i imprezy jest bezpłatny, jednak z racji niewielkiej powierzchni sali zajęć Filii nr 6 obowiązują zapisy pod numerem telefonu 86 218 43 36 lub mailowo f6@mbp-lomza.pl
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży dysponuje kadrą, która posiada duże doświadczenie w pracy kulturalno-oświatowej oraz w promowaniu działań na polu integracji środowiska lokalnego. Nasza placówka jest ważnym punktem na mapie kultury miasta. Skupia różnorodnych użytkowników: od najmłodszych przedszkolaków, poprzez uczniów, osoby dorosłe po seniorów. Nie zamykamy się na inne nacje, gdyż naszymi czytelnikami są obcokrajowcy. Od wielu lat z naszej oferty korzystają uchodźcy z Czeczenii, teraz doszli do nich uchodźcy z Ukrainy. Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej od początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie angażują się w pomoc uchodźcom. Jedna z pracownic wynajęła swoje mieszkanie 5-osobowej rodzinie, która przyjechała z okolicy Kijowa. Staramy się nieść pomoc materialną, ale również służyć pomocą w załatwianiu spraw formalnych związanych z pobytem tych osób w Łomży. Organizujemy też różne akcje, jak choćby niedawny kiermasz. Teraz dochodzi do tego projekt „Łączy nas kultura”, dzięki któremu będziemy mogli poszerzyć zakres naszych działań i dotrzeć do większej grupy uchodźców, jednocześnie integrując młodszych i starszych, Polaków i Ukraińców, na płaszczyźnie kultury i sztuki.

 

Nasza biblioteka pozyskała dofinansowanie Fundacji Świętego Mikołaja, która od trzech lat prowadzi stałe działania na rzecz dzieci z Ukrainy i chce stworzyć w Polsce sieć przyjaznych miejsc, w których dzieci z Ukrainy będą mogły spędzać czas, uczyć  się, bawić, rozwijać swoje zainteresowania, a także otrzymać odpowiednie wsparcie. Takie miejsca nazywane będą Przystanią Świętego Mikołaja.
Nasz projekt nosi nazwę “Łączy nas Kultura”.

Poniżej harmonogram planowanych działań:

Maj

16.05. godz. 16.00 – spotkanie organizacyjne

20.05. godz. 16. – spotkanie integracyjne

23.05. godz. 16.00 – warsztaty plastyczne, prowadząca – p. Alona Hilenko

26.05. godz. 10.30 – zajęcia umuzykalniające, prowadzenie – p. Żaklina Olchowik

Czerwiec

06.06. godz. 16.00 – warsztaty plastyczne, prowadząca – p. Svietlana Radchuk

10.06. godz. 16.00 – spotkanie czytelnicze, prowadzący Mateusz Goc

Lipiec

05.07. godz. 14.00 – warsztaty plastyczne, prowadząca – p. Alona Hilenko oraz projekcja filmu przyrodniczego „Cztery pory roku” Zdzisława Folgi

08.07. – koncert Hanny Zlagoduh oraz wystawa rękodzieła połączona z kiermaszem

Sierpień

Rejs gondolą oraz piknik dla uczestników projektu

Skip to content