O tomiku:

„Tom poetki Listy i stacje można porównać do kierkegaardowskiej filozofii podróży, azarazem potraktować, jako zaproszenie do medytacyjnego świata via crucis. Bowiem książkęwypełnia idea odwiecznego zmagania się z filozofią losu. Mimo wyciszenia i pogodzenia, losdaje znać o sobie na różne sposoby, zaskakuje nas i osacza.  Dlatego wybrzmiewa w nimfilozofia zwrócenia się w stronę Sørena Kierkegaarda, który uprawiając filozofią istnieniamówił, że życie przemija zbyt szybko. W podobny sposób mówi o tym poetka. Mimowspomnień, znajomych i ciepłych zakątków oraz urokliwych miejsc, to wszędzie tam jeszczemocniej czuje się bolesny upływ czasu.”

prof. T. Karabowicz

Janina Osewska– poetka, pasjonatka fotografii, animatorka życia literackiego, wydawca. Za twórczośćpoetycką nagradzana w USA (2004, 2005), Irlandii (2015), Libanie (2019), Indiach (2019), Argentynie(2020,2021), Turcji (2021), Polsce (2021). Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, StowarzyszeniaAcademiaEuropaeaSarbieviana, The World Academy of Art and Culture i jest członkiem honorowymMaison Naamanpour la Culture w Libanie. Założyła Fundację Słowo i Obraz, której jest prezesem.

Mieszka w Augustowie.