Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży nawiązała współpracę z Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Dzieci. 

MIRD jest nową fundacją, która skupia głównie młodych ludzi, którzy chcą zrobić coś dobrego dla innych. Misją instytutu jest pomnażanie dobra poprzez dzielenie się nim z innymi.

Jednym z efektów działalności jest projekt LibrAfrica Grupa (Biblioteki jako Centra Rozwoju Dzieci w wioskach Afryki). Zakłada on budowę małych bibliotek dla dzieci z zapomnianych afrykańskich wiosek w Ugandzie i Tanzanii. Wolontariusze fundacji dostarczają dzieciom narzędzia rozwoju, by same mogły się rozwijać i mieć wpływ na swoją przyszłość. Dzieci w biednych krajach afrykańskich chcą się uczyć, chcą zostać lekarzami, inżynierami, nauczycielami. Pragną rozwijać swoje wioski i społeczności, ale problemem jest dostęp do odpowiedniej edukacji. Założycielka fundacji Justyna Jarząbska postanowiła im pomóc i znalazła sposób na zbudowanie w pełni wyposażonej biblioteki w środku afrykańskiej sawanny. W 2018 r. przy współpracy swoich znajomych, przyjaciół, rodziny powołała do życia bibliotekę w Rugando w wiosce w południowej Ugandzie. W kwietniu tego roku, pomimo pandemii, zorganizowała wyjazd do Tanzanii, aby tam zbudować drugą bibliotekę LibrAfrica w Maganzo.

Wiosną tego roku w naszej bibliotece gościliśmy prezes Fundacji Panią Justynę Jarząbską. Wizyta była okazją do wzajemnego zaprezentowania swojej działalności i ustalenia obszarów współpracy.

W najbliższy piątek 19 czerwca odbędzie się pierwsze szkolenie, którego celem jest:

  • zapoznanie z misją fundacji Międzynarodowy Instytut Rozwoju Dzieci (IICHD):

Motto fundacji: Wspieranie i stymulowanie, kreatywność, innowacyjność i ciekawość świata wśród dzieci. Nasza fundacja proponuje, aby dzieci odkrywały swój własny kapitał i uczyły się nim dzielić, dbając równocześnie o środowisko naturalne, rozwój duchowy i umysłowy.

  • popularyzacja działań MIRD (zrealizowane projekty w Polsce i Afryce)
  • przedstawienie problemów z jakimi boryka się kontynent afrykański (prelekcja Elmi z Somalii – doświadczenia uchodźcy)
  • zaktywizowanie środowiska lokalnego na rzecz pomocy dzieciom w Ugandzie
    i Tanzanii (wspólne budowanie biblioteki w wiosce Maganzo – zachodnia Tanzania)
Skip to content