Każdy Nowy Rok stwarza okazję do podejmowania nowych zobowiązań, realizacji innowacyjnych przedsięwzięć. Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży rozpoczyna kolejny, 75. rok swojej działalności z bardzo ważnym wyzwaniem. W grudniu ubiegłego roku został zakupiony nowy system biblioteczny SowaSQL i książnica łomżyńska obecnie jest na etapie jego wdrażania. Bibliotekarze przechodzą szkolenia, przeprowadzane są testowe wdrożenia. W związku z tym mogą występować zmiany w funkcjonowaniu naszych placówek. Staramy się jednak, by ograniczenia te były jak najmniej uciążliwe dla czytelników.

Pierwszymi agendami, w których nastąpi pełne zaimplementowanie systemu będą: Wypożyczalnia Główna, Oddział dla Dzieci i Dział Zbiorów Specjalnych. Mamy nadzieję, że nasze plany powiodą się i z dniem 11 stycznia nasi czytelnicy będą mogli korzystać z nowego systemu bibliotecznego na ulicy Długiej 13 i ul. 3 Maja 6A.

Działania te wymagają jednak całkowitego zamknięcia Wypożyczalni w dniach 7 – 8 stycznia. Bardzo przepraszamy naszych użytkowników za zaistniałe niedogodności, ale mamy nadzieję, że zrozumiecie Państwo konieczność takich działań i od poniedziałku 11 stycznia będziemy mogli zaprosić wszystkich do korzystania z naszych zbiorów w pełnym zakresie.

Od 1 lutego system SowaSQL zostanie wdrożony w filiach bibliotecznych na terenie miasta Łomża.

Wprowadzenie systemu SowaSQL wiąże się z szeregiem nowych funkcjonalności, które z pewnością usprawnią działalność Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży. Użytkownicy korzystający z katalogu biblioteki na swoich smartfonach docenią przede wszystkim intuicyjną nawigację i przejrzystą szatę graficzną, którą wyraża nowoczesny układ nagłówka i menu dopasowujące się do różnych rodzajów ekranów urządzeń mobilnych. Czytelnicy będą mogli korzystać ze wszystkich formularzy: logowania i generowania nowego hasła użytkownika, samodzielnego rejestrowania użytkownika w bibliotece, składania propozycji zakupu czy zamówień międzybibliotecznych. Wykonane w technologii HTML5 formularze są odpowiednio duże i czytelnie opisane. Korzystanie na smartfonach i tabletach z usług dostępnych w katalogu stanie się tym samym wygodniejsze i bezpieczniejsze. Każdy czytelnik otrzyma elektroniczną kartę czytelnika, którą będzie mógł posługiwać się we wszystkich placówkach MBP w Łomży bez konieczności rejestracji w każdej z agend (jak to miało miejsce dotychczas). Wypożyczenia będą przebiegały sprawnie, a system SowaSQL otworzy dla czytelników nowe możliwości.

Skip to content