W 192. rocznicę wybuchu powstania listopadowego polecamy zapoznanie się z cyfrową wersją książki “Pamiętna noc listopada czyli dzieje wojny narodowej z r. 1830 i 31go” w opracowaniu Ludwika Władysława Rzepeckiego, wydanej w Poznaniu w 1915 r.

 

Publikacja znajduje się w cyfrowym zasobie serwisu Polona. To jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych
na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka
w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Zdigitalizowane i udostępniane w Polonie zbiory codziennie powiększają się o nawet 2000 obiektów: książek, starych druków, rękopisów, grafik, map, nut, fotografii, ulotek, afiszy i pocztówek.

W Polonie można znaleźć najcenniejsze skarby polskiej kultury
i historii, na przykład Kronikę Anonima zwanego Gallem, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina czy rysunki Norwida i Witkacego. Są tu obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

Skip to content