Na początku roku dotarła do nas bardzo miła wiadomość – otrzymaliśmy dofinansowanie do 3 edycji projektu “Łączy nas Kultura”. Dwie poprzednie edycje zostały bardzo dobrze przyjęte, Fundacja Świętego Mikołaja doceniła nasze działania i przyznała kolejne dofinansowanie.

W styczniu ruszyła III edycja programu. Od stycznia do sierpnia 2023 roku będą prowadzone 33 Przystanie w różnych miejscach Polski, w tym w Łomży. Pomocą w tym czasie będzie objętych ponad 5,5 tysiąca dzieci z Ukrainy.

Już blisko rok działa program pomocowy skierowany do dzieci i młodzieży z Ukrainy, które uciekając przed wojną, w Polsce znalazły swoją przystań. W tym czasie Fundacja nawiązała współpracę z ponad 60 podmiotami zlokalizowanymi w całej Polsce, chcącymi razem z nami tworzyć „Przystanie Świętego Mikołaja” – miejsca wsparcia,  pomocy i edukacji dla naszych wschodnich sąsiadów.

W sumie od kwietnia 2022 roku w ramach programu “Przystań Świętego Mikołaja”  pomoc uzyskało ok. 5,5 tysiąca dzieciom. Do sierpnia 2023 roku liczba ta zostanie podwojona.

Fundacja Świętego Mikołaja informuje:

W III edycji programy kontynuujemy współpracę z 33 partnerami (w tym otwieramy 2 nowe punkty: w Mławie i Opolu). Na prowadzenie Przystani przekażemy właśnie ponad 1,7 mln zł,
co oznacza, że na Przystanie alokowaliśmy od kwietnia już 5 mln zł. Jesteśmy Przekonani, że budowanie bezpiecznych miejsc, gdzie dzieci i młodzież uchodźcza mogą nawiązywać relacje, rozwijać swoje talenty, pasje, otrzymać wsparcie psychologiczne i zwykłe ludzkie ciepło jest kluczowym obszarem wsparcia.

W Przystaniach Świętego Mikołaja dzieci będą mogły w kolejnych miesiącach m.in. uczyć się języka polskiego, zwiedzać miejsca związane z polską kulturą i historią, kręcić własne filmy, przygotowywać spektakle teatralne, uczestniczyć w sportowych turniejach i obozach, integrować się z polskimi rodzinami i uzyskać pomoc psychologiczną.

W lutym uruchamiamy również kolejny nabór wniosków do programu stypendialnego skierowanego do najzdolniejszych uczniów z Ukrainy, chcących dalej rozwijać swoje pasje
talenty.

W trzeciej edycji wśród beneficjentów Fundacji Świętego Mikołaja ponownie znalazła się Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży.

Niebawem przekażemy szczegóły działań projektu “Łączy nas Kultura. Edycja 3”, który tym razem będzie realizowany w Oddziale dla Dzieci przy ulicy 3 Maja 6A.