Projekt
Gloria victis. Powstanie Styczniowe na ziemi łomżyńskiej.
Historyczny spacer śladami działań powstańczych i miejsc pamięci z kustoszem Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży Adamem Sokołowskim – 20.06.2023 r.
Gloria victis
Adam Sokołowski – kustosz Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży przewodniczył grupie uczestników spaceru historycznego ph. śladami pamięci uczestników Powstania Styczniowego – seniorom z Klubu Seniora MOPS “Senior+” oraz młodzieży z klasy mundurowej Zespołu Szkół Akademickich. W hołdzie bohaterom zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przed Pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego na tzw. „Mokrej Łączce” w miejscu straceń powstańców. Pomnik ten jest jednym z wielu symboli ofiarnej walki powstańców styczniowych, o którym tak pisał Władysław Świderski w książce “Łomża”, wydanej w roku 1925.
“W miejscu stracenia powstańców […] niewidzialne ręce patrjotów postawiły krzyż, który policja rosyjska zrąbała i tak to powtarzało się kilkakrotnie, aż do czasu wielkiej wojny. 2 listopada 1916 roku tłumy łomżan i mieszkańców okolicznych miejscowości przybyły na uroczystość poświęcenia pomnika na powstańczej mogile. Stał się nim okazały głaz z wykutym równoramiennym krzyżem z datą “1863”, cierniową koroną, z dwiema skrzyżowanymi kosami i napisem: “Bojownikom za wolność Ojczyzny – Rodacy”. U jego podnóża wyryte zostały imiona i nazwiska spoczywających powstańców.
Następnie wszyscy złożyli wizytę na łomżyńskim zabytkowym cmentarzu, na którym znajdują się groby bohaterów narodowych.
Historyczny spacer zainaugurował projekt ph. „Gloria victis. Powstanie Styczniowe na ziemi łomżyńskiej”. Wydarzenie ma na celu upamiętnienie, upowszechnienie wiedzy na temat Powstania Styczniowego oraz oddanie hołdu bohaterom zrywu niepodległościowego na ziemi łomżyńskiej.
Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.