Zapraszamy do obejrzenia filmu, który powstał we współpracy z Telewizją Narew. Dokument przedstawia relację świadków rodzin uczestników bitwy w Czerwony Borze.

Gromadząc materiały do organizowanej przez nas wystawy zdjęć i pamiątek związanych z uczestnikami bitwy w Czerwonym Borze w czerwcu 1944 r., dotarliśmy do świadków tamtych wydarzeń. Odwiedziliśmy 94-letniego Pana Tadeusza Zawistowskiego, którego brat – Stanisław, pseudonim „Wicher”- walczył i zginął w bitwie w Czerwonym Borze. Pan Tadeusz opowiedział nam o historii, którą pamięta; o tym, co działo się we wsi przed bitwą; o tragedii rodzin poległych partyzantów; o ekshumacji zwłok poległych, w tym jego brata… Ujął nas swoją życzliwością i gościnnością.

W miejscu, gdzie 78 lat temu rozpoczęła się bitwa w Czerwonym Borze, nagrywaliśmy relację kolejnego świadka historii – Pana Józefa Głębockiego ps. Franek, który był zbyt mały, aby uczestniczyć w samej bitwie, ale zapamiętał wiele faktów przekazanych przez ojca i krewnych z Szumowa i okolic.

Skip to content