Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży

Świadkowie historii

#CzerwonyBór’44

 

Zdjęcia ze świadkami historii. Gromadząc materiały do organizowanej przez nas wystawy zdjęć i pamiątek związanych z uczestnikami bitwy w Czerwonym Borze w czerwcu 1944 r., dotarliśmy do uczestników tamtych wydarzeń.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży

Świadkowie historii

Kolejny etap realizacji projektu #CzerwonyBór’44 za nami. Gromadząc materiały do organizowanej przez nas wystawy zdjęć i pamiątek związanych z uczestnikami bitwy w Czerwonym Borze w czerwcu 1944 r., dotarliśmy do świadków tamtych wydarzeń. Odwiedziliśmy 94-letniego pana Tadeusza Zawistowskiego, którego brat – Stanisław, pseudonim „Wicher”- walczył i zginął w bitwie w Czerwonym Borze. Pan Tadeusz opowiedział nam o historii, którą pamięta; o tym, co działo się we wsi przed bitwą; o tragedii rodzin poległych partyzantów; o ekshumacji zwłok poległych, w tym jego brata… Ujął nas swoją życzliwością i gościnnością.

W miejscu, gdzie 78 lat temu rozpoczęła się bitwa w Czerwonym Borze, nagrywaliśmy relację kolejnego świadka historii – pana Józefa Głębockiego ps. Franek, który był zbyt mały, aby uczestniczyć w samej bitwie, ale zapamiętał wiele faktów przekazanych przez ojca i krewnych z Szumowa i okolic. Opowieść była naprawdę przejmująca, pełna wzruszeń i emocji. Zrealizowany materiał audio-wideo zostanie opublikowany już wkrótce.

Do 9 września zbieramy zdjęcia i pamiątki uczestników bitwy w Czerwonym Borze 1944 r. Prosimy o udostepnienie materiałów, które następnie zostaną zaprezentowane na wystawie.

Skip to content