Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży włączyła się w ogólnopolską akcję organizowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ph. „Weekend Seniora z Kulturą”, której celem jest zachęcanie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Seniorzy stanowią szczególną grupę w gronie użytkowników bibliotek publicznych. Wymagają bardziej indywidualnego podejścia i zainteresowania. Z myślą o nich Filia Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, przy ulicy Księżnej Anny 2 również aktywnie włączyła się do weekendowej akcji, przygotowując nie tylko ucztę literacką, ale także niespodziankę muzyczną.

Weekend seniora z kulturą zapoczątkowało spotkanie „Dyskusyjnego Klubu Książki” w ramach którego seniorki mogły spotkać się przy aromatycznej kawie i ciepłej herbatce, aby wziąć udział w gorącej dyskusji nad książką – „Półbrat” Larsa Saabye Christensena.

W sobotę 1 października Filia Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży w swoich progach gościła śpiewającego akordeonistę i człowieka o wielkim sercu – pana Michała Sawickiego, który kocha to, co robi i nawiązuje wspaniały kontakt z publicznością, obojętnie w jakim wieku, zachęcając do wspólnej zabawy. Tak też było podczas tego spotkania. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania, w bibliotecznej sali zapełniły się ostatnie wolne miejsca. Spotkanie zafundowało naszym seniorom wspaniałą zabawę i zastrzyk dobrej energii. Wśród różnorodnego repertuaru każdy mógł znaleźć coś dla siebie, a zadowoleni słuchacze dzielili radość wspólnego śpiewania z wykonawcą.

W Filii Nr 6 czytelnicy mogli wysłuchać ciekawych prelekcji i posłuchać muzyki na żywo. Ucząca się gry na skrzypcach u Żakliny Olchowik Klara zaprezentowała program “Muzyczne smaki dzieciństwa”, dzięki czemu seniorzy mogli nawet pośpiewać znane sprzed lat piosenki. Wysłuchali też prelekcji, a nawet wzięli udział w dyskusji “Muzyka jak za dawnych lat”, którą prowadził dziennikarz Wojciech Chamryk. Jeden z uczestników spotkania przyniósł ze sobą płyty i przedstawił krótką o nich opowieść. Zdzisław Kalinko, znany ze swej kolekcjonerskiej pasji zaprezentował zdjęcia z okresu międzywojnia, m.in. typowe tableau oraz grupowe przedstawiające mieszkańców Łomży, np. męski chór Lutnia czy uczniów. Większość z tych zdjęć nie była wcześniej publicznie prezentowana. Muzealnik, dr Jerzy Jastrzębski, wieloletni dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego, przygotował prelekcję “Dawne uliczki łomżyńskie”, dzięki czemu można było poznać ciekawostki dotyczące ulic: Długiej, Krótkiej oraz Dwornej, a także zobaczyć miejsca i ludzi, których już nie ma. O. Jan Bońkowski rozdał zebranym swoje najnowsze publikacje. Gościem spotkania był również inny kolekcjoner, którego najnowszym “konikiem” są tarcze łomżyńskich szkół. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także co to jest “Apteczka literacka” znajdująca się w bibliotece. Poznali część jej zawartości i zostali zachęceni, by czasem do niej zaglądać. Strawę duchową dopełniła strawa dla ciała, przepyszne lekkie i zdrowe kanapeczki w Światowym Dniu Wegetarianizmu smakowały wyjątkowo. Do tego uczestnicy spotkania wyrazili chęć kontynuowania zaprezentowanych tematów.

W siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży uczestnicy „Weekendu Seniora z Kulturą” obejrzeli film podsumowujący zrealizowane działania w ramach projektu #Czerwony Bór’44 oraz zagrali w mobilną grę terenową „Płomienny Świt” w wersji kanapowej. Seniorzy z zainteresowaniem obejrzeli również wystawę zdjęć i pamiątek związanych z bitwą w Czerwonym Borze 23 czerwca 1944 r. oraz jej uczestnikami.