Przed nami obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Naszym czytelnikom przedstawiamy różnorodne 3 propozycje uczczenia tego święta, które przygotowały następujące instytucje: Muzeum Historii Polski, Gminny Ośrodek Kultury w Samborcu oraz Oddział dla Dzieci naszej biblioteki.

Muzeum Historii Polski – debata

Z okazji 230. rocznicy Konstytucji 3 Maja Muzeum Historii Polski wydało książkę napisaną przez prof. Richarda Butterwicka. W piątek 30 kwietnia o godzinie 13.00 zapraszamy na debatę online wokół wydawnictwa: „Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. Spotkanie będzie dostępne na profilu MHP na Facebooku oraz kanale YouTube MuzHPtv.


Książka wybitnego badacza dziejów Rzeczypospolitej przybliża czytelnikom najważniejsze wydarzenia epoki, analizuje okoliczności uchwalenia w maju 1791 roku Ustawy rządowej oraz sam dokument. Uczestnicy spotkania będą zastanawiać się między innymi nad znaczeniem Konstytucji dla kolejnych pokoleń, aż po wiek XX.

W debacie biorą udział:

autor książki prof. Richard Butterwick (University College London),

dr hab. Piotr Ugniewski (Muzeum Historii Polski),

prof. dr hab. Anna Grześkowiak-Krwawicz (Instytut Badań Literackich PAN).

Rozmowę poprowadzi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Gra Mobilna Wiwat Maj, Trzeci Maj!

Rok 2021 to Rok Tradycji Konstytucyjnej, rok obchodów 230-lecia uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 100. uchwalenia Konstytucji Marcowej. Warto zatem włączyć się do wspólnego święta – a GOK w Samborcu udowadnia, że można to zrobić także „bez podręcznikowych zadań, bez wychodzenia z domu”, a nawet bez szkolnych apeli. W końcu wyjątkowy rok zasługuje na wyjątkowe podejście do ważnych rocznic.

Informacje o grze ze strony organizatora.

Zapraszamy do udziału w domowej grze mobilnej “Wiwat Maj, Trzeci Maj!”. Gra wpisuje się w gminne obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja oraz w obchody Roku 2021 jako Roku Polskiej Tradycji Konstytucyjnej. Skierowana jest do osób od około 11 roku życia, ale można w nią grać rodzinnie. Rozgrywki z nagrodami będą trwały od 26 kwietnia do 4 maja. Przez ten czas grę można przerywać dowolną ilość razy. Liczymy na zaangażowanie i dużo zeskanowań kodu (kod będzie aktywny od godz. 8.00 w poniedziałek).

Szczegóły na stronie Gra mobilna Wiwat Maj, Trzeci Maj

Oddział da Dzieci MBP w Łomży

Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży proponuje quiz oraz samodzielne wykonanie kotylionów na Święto 3 Maja.

Quiz wiedzy o Konstytucji 3 Maja

Kotyliony w ramach zajęć “Coś z niczego”

Skip to content