W ubiegłym tygodniu, delegacja naszej biblioteki miała okazję odwiedzić Bibliotekę Miasta Stołecznego Warszawy – Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego i odbyć rozmowę z dyrektorem Machałem Strąkiem i wicedyrektorem Jackiem Niemirem. Spotkanie dotyczyło doświadczeń przebudowy i modernizacji budynku, w którym mieści się jedna z najstarszych bibliotek w Warszawie.

Dzięki rozbudowie Biblioteka na Koszykowej stała się miejscem o dużym komforcie pracy dla jej użytkowników – również osób niepełnosprawnych. Zupełnie nowa przestrzeń powstała m.in. dzięki zadaszeniu szkłem dziedzińców wewnętrznych. Zostały one połączone z czytelnią i z niemal stuletnim budynkiem. Centralnym obszarem w nowym gmachu jest teraz poziom parteru. Mieszczą się tu Czytelnia im. Faustyna Czerwijowskiego i Wypożyczalnia oraz strefa funkcjonalna z recepcją, rejestracją i informacją. Dzięki swojej atmosferze ta część budynku stała się obszarem rekreacji i kameralnych spotkań. Nie brakuje również elementów artystycznych – jedną ze ścian zdobi praca wykonana metodą sgrafitto autorstwa Marcina Bogusławskiego przedstawiający księgozbiory.

Na I piętrze znajduje się czytelnia czasopism z dużym zasobem bieżących tytułów, a obok niej usytuowana została czytelnia Działu Varsavianów – w całości w wolnym dostępie. Również na tym samym piętrze – w łączniku między nowym a starym gmachem – znajduje się przestrzeń ze stacjonarnymi komputerami do użytku czytelników.