ŁOMŻYŃSKA
WIELKANOC.

KARTY
ŚWIATECZNE
TERESY
ADAMOWSKIEJ

Łomżyńska Wielkanoc. Karty Świąteczne Teresy Adamowskiej – wystawa

ŁOMŻYŃSKA WIELKANOC
KARTY ŚWIATECZNE TERESY ADAMOWSKIEJ

W kwietniu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę kart świątecznych oraz obrazów autorstwa Teresy Adamowskiej. Od ponad dwudziestu lat Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej wydaje z okazji świąt wielkanocnych i bożonarodzeniowych piękne karty zawierające reprodukcję obrazów, które artystka tworzy w zaciszu swojej pracowni. Druga strona okolicznościowej karty zawiera również wiersz pani Teresy Adamowskiej. Na wystawie są także karty z wierszem pana Wawrzyńca Kłosińskiego. Wiersz, jak co roku związany jest ze świętami. Patrząc na projekt prac możemy doszukać się inspiracji w naturze. Autorka podkreśla sakralny wymiar świąt i odnosi się bezpośrednio do Łomży. Tradycyjnie od lat opracowaniem graficznym zajmuje się Tadeusz Babiel z TPZŁ. Kartka cieszy się dużym powodzeniem, wiele osób chce wysłać ją najbliższym, szczególnie tym mieszkającym za granicą.
Piękna tradycja wysyłania świątecznych pocztówek liczy sobie wiele lat. Jej „wynalezienie” przypisuje się sir Henry’emu Cole, który wydał swój blankiet 1 maja 1843 roku. O pierwszeństwo w wymyśleniu świątecznej kartki z Anglikami sprzeczają się Szkoci. Ponad 50 lat temu udowodniono, że chociaż w pierwszej połowie XIX wieku w Szkocji nie obchodzono jeszcze świąt Bożego Narodzenia, to pierwszą kartkę świąteczną zaprojektowano właśnie tam. Jeszcze wcześniej, bo już w 1709 roku Włoch Nicolo Monte Mellini wysyłał kartki świąteczne do swoich znajomych. Ta idea zainspirowała dwie drukarnie w Mediolanie, które zaczęły produkować kartki z życzeniami i sprzedawać je.
W Polsce tradycja składania życzeń na kartkach pocztowych sięga ponad 100 lat. Na samym początku wysyłano czarno-białe kartoniki. Na jednej stronie znajdował się adres, a na drugiej – życzenia. W latach dwudziestych pojawiły się ręcznie malowane pocztówki i zyskały od razu dużą popularność. Ważną rolę odgrywały świąteczne pocztówki w okresie II wojny światowej, ponieważ za ich pośrednictwem ludzie dodawali sobie otuchy i ostrzegali przed zagrożeniem. Po okresie PRL-u i transformacji lat 90. kartki świąteczne ponownie przeżywały swój renesans.
Na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży oprócz kart świątecznych możemy podziwiać obrazy Teresy Adamowskiej (wypożyczone z siedziby Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej). „Rzadko się zdarza, by wyobraźnia, talent i pasja tworzyły tak doskonałą całość, jak w przypadku łomżyńskiej artystki, która z wielką finezją i fantazją tworzy obrazy, rysunki, akwarele, ilustracje książkowe, tkaniny artystyczne, scenografie teatralne, a także opracowuje graficznie książki, projektuje plakaty, karty okolicznościowe i kalendarze.” – tak o pracach malarki wyraziła się Karolina Skłodowska, kierująca Galerią Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Dodaje, że Adamowska wykształciła własny, wyraźny i zdecydowany język plastyczny, oparty na najlepszych tradycjach realizmu. Z tą opinią zgodził by się Andrzej Strumiłło, wybitny polski malarz, grafik, fotograf i poeta. Zauważył przed laty, że w pracach Teresy Adamowskiej pobrzmiewają echa symbolistów polskich: Malczewskiego i Wojtkiewicza. Można powiedzieć, że poetyka malarska Adamowskiej wpisuje się w szczególny nurt polskiej szkoły malarskiej, której los człowieka łączył z krajobrazem ojczystym. W przypadku Teresy Adamowskiej to bliscy jej ludzie i bliska sercu Ziemia Łomżyńska.
Jak bardzo bliska… mogła się o tym przekonać Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży w 2021 podczas Narodowego Czytania. Z okazji przypadającego jubileuszu 75. powstania biblioteki odsłonięto zaczytaną biblioteczną ławeczkę, której artystyczną koncepcję stworzyła Teresa Adamowska. Ławeczka stoi przed główną siedzibą biblioteki na ulicy Długiej 13, a na drugim piętrze naszej biblioteki (w pokoju 212) najlepiej zobaczyć metafizyczną ekspozycję łomżanki. Z obserwacji i rozmów z ludźmi znającymi twórczość artystki wynika, że każdy doświadczywszy magii obrazów autorki choć przez chwilę, poczuł w sobie i otaczającym świecie pierwiastek piękna i poezji. Tak właśnie działają jej dzieła – pozwalają poczuć zachwyt.
Warto też wspomnieć, że przez 36 lat działalności twórczej Teresa Adamowska zrealizowała blisko 45 ekspozycji indywidualnych i około 20 plenerach. W 2006 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury, natomiast w 2008 została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Brązowym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Była również nagradzana za dokonania w dziedzinie edukacji artystycznej m.in. przez Starostę Łomżyńskiego i Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Jej uczniowie wielokrotnie zdobywali laury na konkursach szkół plastycznych. W 2014 roku na koncie artystki znalazło się wyróżnienie za tryptyk na VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego w Lubaczowie.
Na wystawie w naszej bibliotece wykorzystano karty wielkanocne pochodzące ze zbiorów Działu Informacyjno-Bibliograficznego. Zapraszamy do skorzystania z naszych zbiorów.

Wystawa

Skip to content