Wystawa poświęcona życiu i twórczości Feliksa Bernatowicza

Feliks Bernatowicz

Wystawa

7 września br. minęło 185 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury polskiego sentymentalizmu i preromantyzmu Feliksa Bernatowicza. W bieżącym roku obchodziliśmy również 235 lecie jego urodzin. Do najbardziej znanych utworów Bernatowicza należą powieści: Pojata córka Lizdejki, czyli Litwini w XIV wieku, Powódź, Nałęcz. Romans z dziejów polskich oraz Nierozsądne śluby. Bernatowicz uważany jest za jednego z twórców polskiej powieści historycznej oraz powieści psychologicznej. W czasach swojej młodości przebywał na dworze Czartoryskich w Puławach, gdzie między innymi sprawował funkcję bibliotekarza. Feliks Bernatowicz ostatni okres swego życia związał z  Łomżą, gdzie w 1836 roku zmarł i został pochowany.

Poniżej prezentujemy wystawę poświęconą życiu i twórczości Bernatowicza, obejmującą skany artykułów prasowych, opracowań krytyczno-literackich oraz fragmenty jego utworów literackich. Materiały wykorzystane do tej prezentacji pochodzą ze zbiorów regionalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.