Nagroda Nobla w dziedzinie literatury w 2021 r. została przyznana tanzańskiemu pisarzowi Abdulrazakowi Gurnahowi. Werdykt ogłoszono 7 października br. w siedzibie Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie.

Abdulrazak Gurnah rodził się w 1948 roku na wyspie Zanzibar u wybrzeży wschodniej Afryki. W 1968 przybył do Wielkiej Brytanii jako student. Pozostał w tym kraju. Obecnie jest wykładowcą literatury na Kent University. Wydał między innymi powieści: „Memory of Departure” (1987), „Pilgrims Way” (1988), „Dottie” (1990), „Paradise” (1994), „Admiring Silence(1996), „By the Sea” (2001), „Desertion” (2005) i „The Last Gift” (2011). Jego książki do tej pory nie zostały przełożone na język polski.

„W swej twórczości Abdulrazak Gurnah przygląda się doświadczeniu uchodźcy, skupia się na jego tożsamości, świadomości i samoocenie. Bohaterowie tych książek są rozdarci pomiędzy kulturami, kontynentami, pomiędzy życiem jakie mieli, i tym które ich czeka. Ten stan wprawia ich w nieustanne poczucie niestabilności i rozchwiania, którego nigdy nie potrafią się pozbyć” – informował w jednym z komunikatów Szwedzka Akademia. Ale w uzasadnieniu nagrody stwierdzono, że Gunraha nagrodzono „za bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami”.