telefon: 86 216-54-81 / email: biblioteka@mbp-lomza.pl

E-zbiory

Aby istnieli wielcy poeci, muszą być wielcy czytelnicy.

Walt Whitman

Ibuk Libra

Serwis IBUK LIBRA

Nowoczesny, szybki i przyjemny dostęp do wiedzy! Czytaj gdzie chcesz i jak chcesz!

 Serwis IBUK LIBRA to należąca do Wydawnictwa Naukowego PWN nowoczesna platforma dla edukacji i rozwoju, która udostępnia książki w wersji elektronicznej. Księgozbiór wirtualnej czytelni liczy kilkanaście tysięcy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych, wydanych przez najważniejsze, renomowane polskie oficyny.

Platforma umożliwia nie tylko czytanie książek, lecz także zaawansowaną pracę z tekstem:  zapewnia szybki podgląd pełnych tekstów, pozwala tworzyć własną e-półkę z książkami (osobiste konto myIBUK), wyszukiwać w książce słowa i frazy, umożliwia zaznaczanie fragmentów, dodawanie zakładek, tworzenie notatek bezpośrednio w książce, tagowanie, generuje bibliografię, pozwala na bezpośrednie powiązanie zagadnień i treści książek ze słownikami i encyklopediami PWN.

Dzięki zaawansowanej technologii i dostępowi online użytkownicy mogą korzystać z serwisu przez całą dobę, z dowolnego miejsca, za pomocą komputera, laptopa, tabletu czy smartfona. Technologia IBUK Libra nie wymaga instalowania specjalnego oprogramowania i jest w pełni bezpieczna dla urządzenia użytkownika. Serwis dostępny jest w każdej przeglądarce internetowej.

W 2019 roku konsorcjum kilku podlaskich bibliotek, w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży,  ponownie wykupiło dostęp do wybranych publikacji na platformie IBUK LIBRA.

Publikacje wykupione przez biblioteki (ogółem 245 tytułów) i publikacje darmowe udostępnione przez platformę (1 lutego 2019 r. – 969 tytułów) tworzą Podlaski Zasób Biblioteczny, z którego czytelnicy bibliotek tworzących konsorcjum, mogą korzystać nieodpłatnie.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży oferuje czytelnikom dwa rodzaje dostępu do publikacji:

– dostęp lokalny w sieci komputerowej Biblioteki: w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym,

Czytelni Głównej, Oddziale dla Dzieci, Oddziale Zbiorów Specjalnych oraz filiach,

– dostęp zdalny spoza sieci komputerowej Biblioteki (np. z domu, pracy, uczelni).

Czytelników zainteresowanych dostępem do serwisu spoza sieci komputerowej Biblioteki, prosimy o zgłaszanie się po odbiór indywidualnych kodów PIN.

Szczegółowych informacji udzielają bibliotekarze.

Zapraszamy do korzystania!

 

Warunki korzystania z dostępu zdalnego

 1. Zdalny dostęp do zasobów mogą uzyskać użytkownicy, którzy są zarejestrowani w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży, przy czym oferta zdalnego dostępu nie dotyczy dłużników Biblioteki.
 2. Zdalny dostęp czytelnicy mogą otrzymać tylko w agendach, w których są zapisani (czytelnicy zapisani w Wypożyczalni Głównej mogą uzyskać dostęp w Wypożyczalni, zapisani w filiach bibliotecznych – w filiach, zapisani w Oddziale dla Dzieci – w Oddziale).
 3. Wymagane jest okazanie ważnego dokumentu tożsamości i wypełnienie Formularza użytkownika zdalnego dostępu do serwisu Ibuk Libra. Po wypełnieniu formularza czytelnik otrzymuje unikalny kod PIN pozwalający na uzyskanie dostępu do zasobów.
 4. Czytelnicy korzystający z serwisu Ibuk Libra powinni mieć założone konto poczty elektronicznej (wymóg systemu).
 5. Wykupiony jest jednoczesny dostęp dla pięciu użytkowników. Oznacza to, że każda z książek może być otwarta w tym samym czasie tylko na pięciu komputerach, a więc jeśli zechce z niej korzystać jednocześnie sześciu użytkowników, to jeden będzie musiał sięgnąć do książki później.
 6. Publikacji nie można drukować ani kopiować. Utwory są chronione prawem autorskim.
 7. Czas wykupionego dostępu do publikacji na platformie IBUK LIBRA:

1 lutego 2019 do 31 stycznia 2020 r.

 1. Adres do logowania na platformie: www.libra.ibuk.pl
 2. Wejście do serwisu IBUK LIBRA możliwe jest przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Zalecane jest używanie aktualnej wersji Google Chrome, Firefox lub Safari. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi Javascript oraz Cookies.
 3. Wejście do serwisu IBUK LIBRA możliwe jest też z bibliotecznej strony internetowej mbp-lomza.pl
 4. Aby móc korzystać z zaawansowanych funkcji pracy z książką, należy jednorazowo utworzyć swoje osobiste konto myIBUK. Założenie konta to jednorazowa rejestracja – trzeba podać swój adres e-mail i hasło.

 

Szczegółowych informacji udzielają bibliotekarze.

Zapraszamy do korzystania!

Legimi

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży w ramach Podlaskiego Konsorcjum przystąpiła do wypożyczalni e-książek LEGIMI, dzięki któremu możemy zaoferować Czytelnikom bezpłatne korzystanie z platformy LEGIMI. Do Państwa dyspozycji jest ponad 55.500 e-booków (kryminały, fantastyka, romanse, sensacja, thriller, horror, książki dla dzieci i młodzieży, poradniki, podręczniki do nauki języków obcych, publikacje popularnonaukowe – baza tytułów jest ciągle rozbudowywana).

Co należy zrobić, aby uzyskać dostęp do LEGIMI?

 1. Być zarejestrowanym Czytelnikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.
 2. Osobiście przyjść do wypożyczalni głównej lub innych agend MBP w Łomży na terenie miasta.
 3. Bibliotekarz wyda Kod WYŁĄCZNIE zarejestrowanym czytelnikom. Czytelnicy z nieuregulowanymi zobowiązaniami finansowymi wobec Biblioteki przed otrzymaniem kodu muszą najpierw uregulować wszelkie należności.
 4. Bibliotekarz wyda unikalny kod PIN z miesięcznym okresem ważności, umożliwiający dostęp do wirtualnej czytelni LEGIMI.
 5. Każdy czytelnik może otrzymać 1 kod dostępu do platformy LEGIMI.

Liczba kodów jest ograniczona, a o ich przyznaniu decyduje kolejność zgłoszeń.

 1. Wejść na stronę: legimi.pl/podlaskie, podać otrzymany od biblioteki kod i założyć darmowe konto.
 2. Pobrać bezpłatną aplikację LEGIMI.
 3. Zalogować się do aplikacji i rozpocząć przygodę czytelniczą.

Można czytać na 2 wybranych przez siebie urządzeniach: tablet, smartfon, czytnik, komputer (lista rekomendowanych urządzeń http://www.legimi.pl/pobierz-legimi/).

Ważne! Wypożyczonych ebooków nie przeczytamy na Kindle.

Kody wydawane są każdego 1. dnia miesiąca (jeżeli 1. jest dniem wolnym to kolejnego dnia).

 

Aby przedłużyć dostęp do serwisu na kolejny miesiąc należy:

 1. Pobrać kod dostępu na kolejny miesiąc.
 2. Wejść na stronę legimi.pl/podlaskie i zalogować się na swoje konto wpisując login i hasło użyte podczas rejestracji do serwisu.
 3. Po zalogowaniu wpisać kod dostępu otrzymany w Bibliotece.

 

Informacji o zasadach działania serwisu LEGIMI udzielamy pod adresem bpiotrowska@mbp-lomza lub wypozyczalnia@mbp-lomza.pl

Wszelkie pytania w sprawach technicznych należy kierować na adres: support@legimi.com.

Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych ACADEMICA

ACADEMICA to bezpłatna cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych. Biblioteka Narodowa za pośrednictwem terminalu znajdującego się w Bibliotece partnerskiej udostępnia pracownikom naukowym, studentom oraz wszystkim zainteresowanym korzystaniem z zasobów wiedzy cyfrowej bazy publikacji naukowych obejmującej podręczniki naukowe, czasopisma naukowe, artykuły naukowe umieszczone na liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Aby skorzystać z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA należy zarejestrować się w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, ul. Długa 13 (p. 210).
Czytelnik, który złoży stosowne oświadczenie otrzyma login i hasło do konta, a po zalogowaniu będzie mieć dostęp do wszystkich publikacji w systemie ACADEMICA. Publikacje chronione prawem autorskim można czytać po dokonaniu rezerwacji na dedykowanym terminalu.

Zapraszamy!

Regulamin użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA

Oświadczenie użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA

Komputerowy System Informacji Prawnej „Legalis”

Biblioteka umożliwia nieodpłatne korzystanie z Komputerowego Systemu Informacji Prawnej „Legalis”. Czytelnik ponosi jedynie koszty wydruków komputerowych oraz zakupu nośnika informacji, tj. płyty CD lub dyskietki.

Program „Legalis” służy do szybkiego i precyzyjnego wyszukiwania informacji prawnych.

W skład programu wchodzi tzw. baza, zawierająca:
• teksty aktów prawnych (Dzienniki Ustaw, Monitory Polskie i dzienniki resortowe) w formie skanów, jak też w wersji ujednoliconej
• orzecznictwo sądowe
• wyjaśnienia i interpretacje aktów prawnych
• wzory pism
• informacje teleadresowe sądów, prokuratury i urzędów skarbowych
• informacje na temat odsetek i wskaźników

Program wzbogacony jest też o moduły komentarzowe, zawierające komentarze:
• prawa cywilnego
• prawa spółek handlowych
• prawa Unii Europejskiej
• prawa pracy

Program ma intuicyjny interfejs przez co jest prosty w obsłudze.

Komputerowy System Informacji Prawnej „Legalis” udostępnia:

Dział Informacyjno-Bibliograficzny, ul. Długa 13, I piętro

Czynny:
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek w godz. 10-18, sobota 9-16

Skip to content