Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży dołączyła do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Tegoroczna, jubileuszowa 10. edycja została poświęcona tematowi miłości. Organizatorzy chcą opowiedzieć o niej między innymi podczas premiery spektaklu “Mama zawsze wraca” czy rozmowy z Eyal Menashes Cukierman – wnuczką Cywii Lubetkin i Icchaaka Cukiermana.

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce “I była miłość w getcie”: “Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?”. Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowimy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim. Opowiemy o tym, jak wiele miała oblicz: od miłości rodzicielskiej, przez miłość do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną.

Akcję Żonkile wspierają w tym roku także nowi ambasadorzy i ambasadorki: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska oraz nasi wspaniali wolontariusze – Dariusz, Joanna i Weronika.

Program obchodów 19-21 kwietnia:

Wydarzenia online:

Czy w getcie była miłość? Wprowadzenie Franciszka Bojańczyka

 • 19 kwietnia, godz. 10.00, Facebook i YouTube
  Franciszek Bojańczyk opowie między innymi o relacji Marka Edelmana i Aliny Margolis-Edelman, a także o Poli Lifszyc, która pobiegła za swoją matką, pędzoną na Umschlagplatz, żeby zginąć razem z nią.

Relacja spod pomnika

 • 19 kwietnia, godz. 12.00, Facebook

Cywia Lubetkin i Icchak Cukierman – miłość bojowników we wspomnieniach Eyal Menashes Cukierman

 • 19 kwietnia, godz. 20.00, Facebook Friends of POLIN i YouTube
 • Zapis rozmowy prowadzonej w języku angielskim z angielskimi napisami.
  Z Eyal Menashe Cukierman, wnuczką Cywii Lubetkin i Icchaka Cukiermana rozmawiać będzie prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, Główna Kuratorka Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Urodziny Aliny Margolis-Edelman – Matronki Roku 2022

 • 20 kwietnia, godz. 18.00, Facebook
  Niemal dokładnie w setne urodziny Aliny Margolis Edelman wspomną ją jej przyjaciele i rodzina. Spotkanie transmitowane na facebookowych stronach Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Muzeum POLIN.

Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury

 • 19 kwietnia, premiery literackie – reportażu Anny Bikont, opowiadań Marcina Szczygielskiego oraz Pawła Beręsewicza
 • 20 kwietnia, premiery słuchowisk dla dzieci i młodzieży, Facebook Centrum Edukacyjne i YouTube
  • godz. 9.00, opowiadanie “Strasznie strasznie” Pawła Beręsewicza czyta Ambasador akcji Żonkile, piosenkarz Andrzej Piaseczny
  • godz. 12.00, opowiadanie “Prawdziwi przyjaciele” Marcina Szczygielskiego czyta aktorka Eliza Rycembel
Skip to content