Przejdź do treści

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej https://mbp-lomza.pl.

  • Data publikacji strony internetowej: 1 stycznia 2021 r.
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 18 marca 2025 r.

Stan dostępności cyfrowej

Strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

  • zamieszczone na stronie publikacje w formie plików PDF nie są dostępne cyfrowo w całości: zostały opublikowane przed 2021-11-04 lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań MBP w Łomży,
  • zdjęcia opublikowane w treści artykułów na stronie nie posiadają opisów alternatywnych: zostały opublikowane przed 2021-11-04 lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań MBP w Łomży
  • nie wszystkie hiperłącza mają nadane tytuły.

Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:

  • możliwość powiększania wielkości liter w treści artykułów całej strony,
  • możliwość włączenia trybu wysokiego kontrastu (czarne tło, białe i żółte litery),
  • wyszukiwarka indeksująca treści na stronie,
  • możliwość przechodzenia między elementami strony za pomocą klawisza TAB

Strona nie posiada:

  • podświetlania elementów nawigacyjnych (tzw. focus) ułatwiającego osobom niedowidzącym korzystanie z witryny.
  • filmów z napisami dla osób niesłyszących
  • wersji tekstowej nie zawierającej żadnych grafik,
  • nie każdy film posiada tłumaczenie migowe.
  • nie wszystkie hiperłącza mają nadane tytuły.
  • konwersja plików pdf na wersje dostępne cyfrowo

Niedostępne treści

  • W filmach nie ma napisów dla osób niesłyszących i Głuchych. Kilka filmów posiada tłumaczenie lektora na język migowy.
  • Formularz kontaktowy nie posiada etykiet tekstowych powiązanych z polami i może być problematyczny dla osób korzystających z czytnika ekranu. Możesz skontaktować się z nami pisząc na adres e-mailowy lub dzwoniąc do nas. Dane teleadresowe są nad formularzem kontaktowym.
  • Dokumenty archiwalne opublikowane na stronie przed 23 września 2018 r. nie są dostępne. Jeżeli potrzebujesz dostępu do nich skontaktuj się z nami i wskaż dokładnie, o które z nich Ci chodzi i jak powinniśmy je dostosować.

Niezgodność z załącznikiem

Formularz kontaktowy nie ma etykiet tekstowych powiązanych z polami i może być problematyczny dla osób, które korzystają z czytnika ekranu. Możesz skontaktować się z nami, pisząc na adres e-mailowy lub dzwoniąc do nas. Dane teleadresowe są obok formularza kontaktowego.

Treści nieobjęte przepisami

W znacznej części filmów nie ma napisów dla osób niesłyszących i Głuchych. Do filmów sprzed 23 września 2020 r. planujemy dodać napisy do końca 2025 r.

Dokumenty archiwalne opublikowane na stronie przed 23 września 2018 r. nie są dostępne. Nie mamy prawnego obowiązku dostosowywania tych dokumentów. Jeżeli potrzebujesz dostępu do nich, skontaktuj się z nami i wskaż dokładnie, które z nich potrzebujesz i jak powinniśmy je dostosować.

Przygotowanie deklaracji dostępności

  • Data sporządzenia deklaracji: 30 marzec 2022 r.
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji: 26 marca 2025 r.

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).

Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje

Elementy w których zapewniono wyższy od wymaganego poziom dostępności cyfrowej

Kilka filmów posiada tłumaczenie lektora na język migowy.

Plany likwidacji błędów dostępności cyfrowej

Planujemy przed końcem 2025 przebudować stronę. Podczas przebudowy zamierzamy zlikwidować wszystkie błędy dostępności cyfrowej o których mowa powyżej.

Skróty klawiszowe

Oprócz standardowych skrótów klawiszowych dodaliśmy szybkie przejście do wyszukiwarki za pomocą skrótu „Alt+W”.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Adama Kalinowskiego — mejlowo adam@mbp-lomza.pl lub telefonicznie 86 216-54-81.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszej biblioteki:

  • Teresa Fromelc – Pawelczyk — Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej,
  • Adres: ul. Długa 13, 18-400 Łomża,
  • mejl: biblioteka@mbp-lomza.pl

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Aplikacje mobilne

Nie posiadamy aplikacji mobilnych

Dostępność architektoniczna

Adres siedziby – Miejska Biblioteka Publiczna — ul. Długa 13,

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży – Biblioteka Główna, ul. Długa 13, mieści się w zabytkowej, trzykondygnacyjnej kamienicy. Dostępne są dwa wejścia, od ulicy Jatkowej i od ulicy Długiej, oba z kilkoma stopniami na poziom parteru. Wejście od ulicy Jatkowej jest monitorowane i oświetlone. Oba wejścia utrudniają dostęp osobom z niepełnosprawnością ruchową. Budynek nie posiada windy, schodołazu ani podjazdów dla wózków inwalidzkich. Drzwi wejściowe nie są przystosowane dla wózków inwalidzkich. Na dziedzińcu biblioteki nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Wypożyczalnia znajduje się na pierwszym piętrze, a Czytelnia z Informatorium – na drugim. Dostęp do pięter jest możliwy tylko schodami, co uniemożliwia korzystanie z nich osobom na wózkach. Brak toalety dla osób poruszających się na wózkach. Korytarze i schody są ogólnodostępne, a schody wyposażone są w poręcze. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży – Oddział dla Dzieci, ul. 3 Maja 6A, mieści się w budynku wspólnoty mieszkaniowej „Zgoda”. Wejście do budynku prowadzi po kilku stopniach. Budynek nie posiada windy, schodołazu ani podjazdu dla wózków. Przed budynkiem jest wyznaczone jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online. W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Brak informacji wizualnej, dotykowej lub głosowej o rozkładzie pomieszczeń.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży – Oddział Zbiorów Specjalnych, ul. 3 Maja 6A, mieści się w tym samym budynku co Oddział dla Dzieci. Wejście do budynku prowadzi po kilku stopniach. Budynek nie posiada windy, schodołazu ani podjazdu dla wózków. Przed budynkiem jest jedno wyznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Oddział Zbiorów Specjalnych udostępnia osobom z wadami wzroku 5 Czytaków do odtwarzania cyfrowych książek mówionych (książki nagrane w systemie mp3). Oddział obsługuje czytelników chorych i niepełnosprawnych, którym po telefonicznym zgłoszeniu dostarczane są książki do domu (zarówno tradycyjne, jak i na kasetach – książki mówione i audiobooki). W 2019 roku biblioteka zgłosiła akces do projektu „Wypożyczalnie odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących”, finansowanego ze środków MKiDN, w celu poprawy jakości swoich usług. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży – Filia nr 1, ul. Polna 16, mieści się na pierwszym piętrze budynku dawnego Domu Dziecka. Budynek nie posiada podjazdu dla osób niepełnosprawnych, schodołazu ani windy. Korytarz i pomieszczenia filii są przystosowane do swobodnego poruszania się. Lokal nie posiada toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Przy budynku nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży – Filia nr 2, ul. Ks. Anny 2, mieści się na parterze wielorodzinnego budynku należącego do Spółdzielni Mieszkaniowej „Perspektywa”. Budynek jest pozbawiony barier architektonicznych, co umożliwia swobodne poruszanie się. Wszystkie korytarze i pomieszczenia biblioteki są dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Lokal nie posiada toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Biblioteka nie dysponuje własnym parkingiem, lecz korzysta z parkingu współdzielonego z mieszkańcami SM „Perspektywa”, na którym wyznaczono jedno miejsce dla osób niepełnosprawnych. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży – Filia nr 4, ul. Spółdzielcza 31, mieści się na parterze wielorodzinnego budynku mieszkalnego, należącego do Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dostęp do filii prowadzi przez jedno wejście ze schodami, wyposażonymi w poręcze. Brak jest platformy dla wózków. Pomieszczenia filii nie są przystosowane dla osób poruszających się na wózkach ze względu na wąskie przejścia i korytarze. Brak jest toalety dla osób niepełnosprawnych. Biblioteka nie posiada własnego parkingu, korzysta natomiast ze wspólnego parkingu z mieszkańcami osiedla, na którym wyznaczono dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych. Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży – Filia nr 6, ul. Małachowskiego 1 lok. 3, mieści się w lokalu na parterze wielorodzinnego budynku należącego do Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wejście do budynku jest swobodnie dostępne dzięki podjazdowi dla wózków. Zarówno wejście, jak i układ pomieszczeń biblioteki umożliwiają bezkolizyjne korzystanie z usług. Lokal nie posiada toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Biblioteka nie posiada własnego parkingu, korzysta natomiast ze wspólnego parkingu z mieszkańcami osiedla, na którym wyznaczono  jedno miejsce dla osób niepełnosprawnych. Do budynku i   wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

Biblioteka Główna oraz filie nie posiadają informacji wizualnej, dotykowej lub głosowej o rozkładzie pomieszczeń. Brak możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.

W budynkach nie ma pętli indukcyjnych.