Premiera wielkoformatowej gry planszowej

Po wolność! Czerwony Bór’ 44

Relacja z premiery wielkoformatowej gry planszowej Po wolność! Czerwony Bór`44, która odbyła się 25.10.2024 r. w Hali Kultury w Łomży

Premiera wielkoformatowej gry planszowej “Po wolność. Czerwony Bór’ 44”

W dniu 25 października br. w Hali Kultury odbyła się premiera wielkoformatowej gry planszowej „Po wolność! Czerwony Bór’44”. Gra jest efektem pracy młodzieży klasy IV F z III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży podczas wrześniowych warsztatów pod kierunkiem Pani Justyny Dominiak, trenerki Fundacji Good Culture.

Fabuła gry dotyczy wydarzeń z 23 czerwca 1944 roku w kompleksie leśnym Czerwonego Boru. Kiedy Niemcy dokonują brutalnych aresztowań, dowódcy podziemia podejmują ryzykowną decyzję: odbić więźniów z pilnie strzeżonego łomżyńskiego więzienia, aby uniknąć niepotrzebnych strat w ludziach. Zdecydowano o koncentracji oddziałów – lasy Czerwonego Boru kryją oddziały partyzanckie, które szykują się do desperackiej misji. Od strony południa do lasu wchodzi tyraliera obławy niemieckiej i rozbija obozowisko Narodowej Organizacji Wojskowej. Uratował się jeden żołnierz, który wyrusza w dramatyczną drogę przez leśną gęstwinę, aby ostrzec zgrupowanie o nadciągającym niebezpieczeństwie.

Uczestnik gry ma za zadanie wcielić się w ocalonego partyzanta i jak najszybciej dotrzeć do zgrupowania, aby przekazać informację o zbliżających się wrogich oddziałach. Musi być naprawdę szybki, bo z Ostrołęki wyruszył już w kierunku zgrupowania pociąg pełen niemieckich żołnierzy, karabinów maszynowych i moździerzy. Jeśli dotrze na miejsce pierwszy, nikt nie ocaleje…

Rozgrywkę rozpoczęli uczniowie z III LO w Łomży – współautorzy gry. Kolejną grupą graczy były panie z Dziennego Domu Senior+, a ostatnią rundę rozegrali uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół Akademickich w Łomży.

Uczestnicy rzucali wielką kostką, zbierali odpowiednie karty ruchu, wykonywali zadania, realizowali meldunki i poruszali się do przodu przesuwając swój żeton. Zadaniem graczy było dotarcie do zgrupowania zanim na miejsce dotrze pionek pociągu.

Premiera gry była okazją do dobrej zabawy i niekonwencjonalnej nauki historii. Odbyła się w atmosferze współpracy i zdrowej rywalizacji.

Wydarzenie było zorganizowane w ramach projektu „Czerwony Bór’ 44. Chwała Bohaterom!” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie z ogólnopolskiego Programu Patriotyzm Jutra Edycja 2024.