Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
Wystawa
Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy Jan Paweł II (1920-2005). Papież – Polak – Święty. 105. rocznica urodzin i 20. rocznica śmierci
Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży
Jan Paweł II (1920-2005).
Papież – Polak – Święty.
105. rocznica urodzin i 20. rocznica śmierci
Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach, był najmłodszy z trójki rodzeństwa. Choć urodził się w kochającej rodzinie, już we wczesnych latach doznał cierpienia i straty. Zanim skończył 12 jego matka Emilia umarła na skutek niewydolności nerek, a starszy brat Edmund zmarł w wyniku szkarlatyny. Karol, znany dla przyjaciół jako Lolek, wzrastał pod okiem swego ojca. Był żywym młodzieńcem, który dobrze się uczył i wykazywał zdolności sportowe i aktorskie. Umiłowanie sportu znalazło odbicie w całym późniejszym pontyfikacie Jana Pawła II. Żaden inny biskup Rzymu nie poświęcił tej dziedzinie tyle uwagi. Był pierwszym papieżem, który zasiadł na trybunie stadionu jako piłkarski kibic. Podkreślał, że zadaniem współczesnego sportu jest przekazywanie młodzieży takich wartości jak lojalność, wytrwałość, przyjaźń, współpraca, solidarność.
Młody Karol w 1938 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie studiował język polski, literaturę, teatr i poezję. Występował również w lokalnych przedstawieniach teatralnych, był jednym z założycieli Teatru Rapsodycznego w Krakowie. To w tym czasie spotkał swego duchowego mentora Jana Tyranowskiego i po raz pierwszy poznał karmelitański mistycyzm czytając dzieła św. Jana od Krzyża. To spotkanie miało wielki wpływ na jego życie, kierując go na drogę, która doprowadziła go do kapłaństwa. Niemniej jego studia zostały przerwane, gdy hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę we wrześniu 1939 roku.. Aby móc pozostać w kraju, Karol był zmuszony do pracy w kamieniołomie, a także do pracy na nocnej zmianie w zakładach chemicznych Solvay. W tym czasie, Karol przeżył stratę swojego ojca, który zmarł na atak serca 18 lutego 1941 roku.
Karol wstąpił do tajnego seminarium prowadzonego przez kardynała Sapiehę i w Święto Wszystkich Świętych 1946 roku przyjął z jego rąk święcenia kapłańskie. Następnie wyjechał do Rzymu na studia doktoranckie. Po powrocie do Polski został wikarym w parafii w Niegowici, gdzie rozpoczął swą duszpasterską pracę z młodzieżą. Po około pięciu latach prowadzenia wykładów na Uniwersytecie Jagiellońskim i objęciu katedry etyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, 28 lipca 1958 roku ksiądz Wojtyła otrzymał święcenia biskupie i został mianowany pomocniczym biskupem w Krakowie – najmłodszym biskupem w historii Polski. W 1962 roku brał udział w obradach Soboru Watykańskiego II. Jego wnikliwość i zdolności miały również kluczowe znaczenie w opracowaniu encykliki „Humanae Vitae”. Niedługo później został podniesiony do godności kardynalskiej. Kardynał Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978 roku i przybrał imię Jan Paweł II. Był 263 następcą św. Piotra, a jego pontyfikat, jeden z najdłuższych w historii Kościoła, trwał prawie 27 lat. Jan Paweł II w duchu misyjnym rozpoczął swe duszpasterskie podróże po całym świecie. Odbył 104 podróże apostolskie do 129 różnych krajów. Do ojczyzny pierwszy raz jako papież przybył 2 czerwca 1979 roku, podczas której wypowiedział pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Patriotyczna postawa i wsparcie Polaków żyjących w komunistycznym kraju przyczyniło się jeszcze bardziej do wzrostu jego autorytetu. Do Polski pielgrzymował jeszcze sześć razy.
Z apostolską wizytą 4 i 5 czerwca gościł w Łomży. Podczas dwudniowej wizyty Jan Paweł II spotkał się z wiernymi na placu przy budowanym wówczas Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz z pielgrzymami litewskimi w łomżyńskiej katedrze. Ojciec Święty dokonał też koronacji cudownego obrazu Matki Pięknej Miłości z łomżyńskiej katedry oraz poświęcił gmach Wyższego Seminarium Duchownego.
Miłość do młodych ludzi skłoniła go do ustanowienia Światowych Dni Młodzieży, które były obchodzone 19 razy podczas jego pontyfikatu, a które przyciągały miliony młodych ludzi z całego świata. Troska papieża o małżeństwo i rodzinę znalazła widoczny wyraz w ustanowieniu Światowego Spotkania Rodzin, w katechezach środowych na temat ludzkiej miłości i założeniu Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II.
Obecność Papieża na arenie międzynarodowej przyczyniła się do stopniowego i pokojowego obalenia komunizmu w krajach Europy Wschodniej, zapobiegła wojnie między Chile i Argentyną oraz rozpoczęła proces przywracania pokoju i zmniejszania podziałów pomiędzy głównymi religiami świata. Jan Paweł II skutecznie zachęcał do dialogu z Żydami i zainaugurował proces uzdrawiania stosunków pomiędzy Żydami, muzułmanami i przedstawicielami innych religii. Nie raz zapraszał przedstawicieli tych grup do uczestnictwa w organizowanych na całym świecie spotkaniach modlitwy o pokój.
13 maja, 1981 roku papież Jan Paweł II był ofiarą zamachu na Placu św. Piotra. Dwa lata po tym zdarzeniu, Jan Paweł II dał świadectwo miłości i przebaczenia, gdy osobiście odwiedził zamachowca, Ali Agcy w więzieniu Rebibbia w 1983 roku. Po dojściu do zdrowia, papież Jan Paweł II kontynuował swą działalność apostolską. Spotykał się z licznymi przywódcami rządów podczas 38 oficjalnych wizyt i 738 audiencji i spotkań z głowami państw, w tym dwóch przełomowych wystąpień w siedzibie Narodów Zjednoczonych, oraz 246 audiencji z premierami. „Odpowiedzią na ten lęk, który kładzie się cieniem na ludzkiej egzystencji u końca XX w., jest wspólny trud budowania cywilizacji miłości…Dzięki tym darom i z pomocą łaski Bożej możemy zbudować w nadchodzącym stuleciu i dla dobra przyszłego tysiąclecia cywilizację godną człowieka, prawdziwą kulturę wolności. Możemy i musimy tego dokonać!” – powiedział Jan Paweł II podczas przemówienia w siedzibie ONZ.
Miłość Chrystusa, „miłość aż do końca” głoszona przez św. Jana Pawła II całym swoim życiem, stawała się dla świata coraz bardziej zrozumiała, w czasie gdy zbliżał się dzień jego śmierci. Mówił: „Śmierć jest czymś całkowicie innym niż doświadczenie beznadziejności: jest bramą istnienia otwartą na wieczność, a dla przeżywających ją w Chrystusie uczestnictwem w Jego tajemnicy śmierci i zmartwychwstania”.
Zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 84 lat. W ceremonii pogrzebowej 8 kwietniu uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw. W Polsce ogłoszono sześciodniową żałobę narodową. 28 kwietnia 2005 roku papież Benedykt XVI ogłosił, że tradycyjny pięcioletni okres oczekiwania na wszczęcie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego zostaje uchylony w przypadku Jana Pawła II. 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI dokonał beatyfikacji papieża Jana Pawła II, a 27 kwietnia 2014 roku papież Franciszek ogłosił go świętym razem z Janem XXIII.
Na wystawie prezentowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży wykorzystano między innymi materiały z wystaw Centrum Myśli Jana Pawła II: „Karol Wojtyła #Narodziny” oraz „Karol Wojtyła. Inspiracje”. Na wystawie online można zobaczyć również zdjęcia z Archidiecezji Krakowskiej.