Podsumowanie konkursu

Konkurs LEMonGAME PLAY- rozstrzygnięty!

Głównym celem konkursu była popularyzacja twórczości Stanisława Lema wśród młodzieży poprzez powiązanie jego książek z grą planszową bądź karcianą w związku z przypadającą 100. rocznicą urodzin tego wybitnego pisarza i filozofa.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży

Konkurs LEMonGAME PLAY

Głównym celem konkursu była popularyzacja twórczości Stanisława Lema wśród młodzieży poprzez powiązanie jego książek z grą planszową bądź karcianą w związku z przypadającą 100. rocznicą urodzin tego wybitnego pisarza i filozofa. Dodatkową aspiracją konkursu było budowanie u młodzieży motywacji do rozwoju kreatywności i przedsiębiorczości. Uczestnicy mieli za zadanie zapoznanie się z twórczością Stanisława Lema i dokonanie wyboru lektury, będącej punktem wyjścia do stworzenia gry.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach:

Etap 1. Zgłoszenie i wstępna kwalifikacja (ocena) przez komisję konkursową filmów nadsyłanych przez drużyny.
Etap. 2. Plebiscyt internetowy wybierający najlepszą koncepcję gry spośród tych, które zostały nominowane do II etapu przez komisję konkursową.

Do konkursu zgłosiło się 7 drużyn, ostatecznie 6 z nich wykonało własne koncepcje planszówek.
Spośród 6 drużyn do II etapu jury wyłoniło trzy: „Galaktyczna podróż robotów”, „Lemopoly” oraz „Gwiezdna Solariada”.
W wyniku internetowego głosowania zwyciężyła gra „Lemopoly” opracowana przez młodzież ze SP Nr 5 w Łomży, II m-ce zajęła drużyna z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Nowogrodzie, III m-ce przypadło „Gwiezdnej Solariadzie” z Liceum Plastycznego im. W. Kossaka w Łomży. Ponadto jury postanowiło przyznać wyróżnienie drużynie z Warsztatów Terapii Zajęciowej, która opracowała własną grę „Elektrina- 94 mile kosmicznej przygody” na podstawie jednego z opowiadań z „Bajek Robotów”.
Przypomnijmy, że konkurs odbywał się w ramach projektu LEMonGAME dofinansowanego ze środków konkursu grantowego „Patroni Roku 2021”.
Uczestnicy projektu mieli okazję 15 września wysłuchać webinarium poprowadzonego przez Wojciecha Gunię pt. „Przyszłość, którą przewidział Stanisław Lem”. 12 i 19 października br. odbyły się też warsztaty z tworzenia gier planszowych poprowadzone przez Pawła Kopijera- pisarza książek fantasy.
20 grudnia odbyło się podsumowanie konkursu LEMOnGame PLAY i wręczenie nagród. W siedzibie Oddziału dla Dzieci, w miłej przedświątecznej atmosferze odbyła się hybrydowa Gala Konkursowa. Wraz z opiekunami przybyli do nas laureaci I nagrody – młodzież z SP 5 oraz wyróżnioną drużyną z Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Dzięki łączom internetowym mieliśmy możliwość spotkania z p. Edytą Ejsmont, p. Pawłem Kopijerem i p. Hubertem Skoczkiem (jurorami konkursu) oraz młodzieżą z BPMiG w Nowogrodzie. Młodzież opowiadała o swoim zaangażowaniu w projektowanie gry, o emocjach związanych z rozgrywkami i radości tworzenia gry wspólnie.
W ten sposób Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży uhonorowała 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema!

Gratulujemy Zwycięzcom i zachęcamy do udziału w naszych kolejnych przedsięwzięciach !

1. Lemopoly

2. Galaktyczna podróż robotów

3. Gwiezdna Solariada

Wyróżnienie: Elektrina- 94 mile kosmicznej przygody

Skip to content