Ogromnym zainteresowaniem młodszych i starszych uczestników cieszył się historyczny projekt Ku Niepodległej # Łomża. Był on realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży, dzięki środkom pochodzącym z programu Instytutu Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku. Jego główną atrakcją były spotkania prowadzone przez lokalnych historyków Tomasza Szymańskiego i Adama Sokołowskiego oraz popularnego pisarza i również historyka Sławomira Kopra. – To bardzo ciekawa inicjatywa! – oceniał po spotkaniu w Domku Pastora pan Stanisław, dodając, że mimo sporej wiedzy historycznej dowiedział się o rzeczach, o których nie miał pojęcia.
Wśród rozlicznych działań Miejskiej Biblioteki Publicznej na pierwszym planie są te promujące czytelnictwo oraz wydarzenia kulturalne z książką w tle, przede wszystkim spotkania autorskie. Nie brakuje też jednak działań o szerszym zakresie, w tym odwołujących się do przeszłości i związanych z historią Polski i regionu. Zakończony właśnie, koordynowany przez Elżbietę Ziółkowską, projekt Ku Niepodległej # Łomża miał przede wszystkim upowszechniać wiedzę na temat słynnych Polaków, takich jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy kardynał Stefan Wyszyński, których los niejednokrotnie rzucał na Ziemię Łomżyńską, a do tego miał też promować postawy patriotyczne oraz ułatwiać identyfikację uczestników projektu z historią swojej małej ojczyzny.
Stąd pomysł cyklu spotkań i wydarzeń, adresowanych zarówno do młodzieży, jak i seniorów, dzięki nawiązaniu przez bibliotekę regularnej współpracy z Zespołem Szkół Akademickich przy Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, Klubem Dziennego Pobytu „Senior-Wigor”, Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Agrobiznesu oraz łomżyńską Radą Seniorów. Doszli do tego indywidualni uczestnicy spotkań, którzy dowiedzieli się o projekcie dzięki akcji informacyjnej MBP, prowadzonej przede wszystkim na jej stronie internetowej i w mediach społecznościowych. Stąd duże zainteresowanie już inaugurującym projekt spotkaniem ze Sławomirem Koprem w Hali Kultury. Popularny i kojarzony przede wszystkim z cyklami książek, opisujących prywatne życie gwiazd, celebrytów i polityków II Rzeczypospolitej oraz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, pisarz nie zawiódł czytelników i miłośników historii, poruszając wiele wątków lokalnych, dotyczących przede wszystkim trudnych relacji pomiędzy Józefem Piłsudskim a Romanem Dmowskim, jednymi z najwybitniejszych polityków, nie tylko w skali krajowej, przełomu XIX i XX wieku oraz międzywojnia, których związki z Łomżą i z Drozdowem nie są jakoś powszechnie znane.
Z kolei historyk Adam Sokołowski, pracownik Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, przypomniał uczestnikom bibliotecznego projektu podczas spotkania w Domku Pastora patriotyczną działalność mieszkańców Łomży w latach 1900-1918. Prelekcja „Spiskowcy rewolucjoniści- patrioci, czyli mieszkańców Łomży drogi ku Niepodległej” zawierała więc genezę niepodległościowego zrywu roku 1918 w Łomżyńskiem, będąc zarazem hołdem dla ludzi, którzy walcząc o wolność oddali życie: pamięta się bowiem o Leonie Kaliwodzie, ale podczas rozbrajania Niemców w Łomży 11 listopada 1918 zginęli również Jan Bukowski, Franciszek Florczyk i Franciszek Gibes, o których wiedzą dziś już tylko historycy. Po spotkaniu wszyscy chętni mogli udać się z Adamem Sokołowskim na historyczny spacer na trasie Domek Pastora – Rządowa – Krótka – Dworna – katedra.
Kolejną atrakcją w ramach realizowanego projektu była wycieczka edukacyjna do Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Poza zwiedzaniem muzealnych wystaw czy urokliwego parku oraz udziałem w integracyjnej, wielopokoleniowej imprezie, obejmującej tańce i wspólne śpiewanie, uczestnicy mogli też wysłuchać prelekcji pracownika muzeum Tomasza Szymańskiego „Dmowskiego związki z Ziemią Łomżyńską”. Badacz lokalnej historii przypomniał w niej, że twórca Narodowej Demokracji zaprzyjaźnił się z Lutosławskimi, konkretnie z filozofem Wincentym i jego żoną, poetką i pisarką Sofityną Perez Eguia y Casanova Lutosławską, już na początku XX wieku w Krakowie i ta przyjaźń z całą rodziną Lutosławskich trwała aż do jego śmierci w roku 1939, a do tego ostatnie miesiące życia spędził w Drozdowie.
23 czerwca, podczas spotkania podsumowującego w Klubie Seniora MOPS przy ulicy Nowogrodzkiej, zaprezentowano przygotowaną przez Adama Kalinowskiego filmową relację z przebiegu projektu, a jego uczestnicy zostali obdarowani pamiątkowymi gadżetami, w tym odblaskowymi znaczkami z logo MBP oraz projektu. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, ciast upieczonych przez bibliotekarki i podziękowań dla kierowniczki Klubu Seniora przy MOPS w Łomży p. Marty Kopeć, kierowniczki Klubu Seniora + p. Moniki Brzóski oraz dyrektor Zespołu Szkół Akademickich w Łomży p. Barbary Turek.
Cieszymy się, że udało się nam stworzyć mieszkańcom naszego miasta i regionu możliwość pełniejszego poznania tych postaci i wydarzeń, bo kultywowanie tradycji, nie tylko w wymiarze historycznym i narodowym, ale także lokalnym, jest niezwykle ważne. Ponadto nasze spotkania okazały się platformą łączącą pokolenia, warto było przekonać się na nowo, że obie generacje mają sobie wiele do zaoferowania, że możemy wzajemnie wiele się od siebie nauczyć.