Wystawa

Poezja ks. Jana Twardowskiego

Wystawa

W styczniu minęła 15. rocznica śmierci księdza poety Jana Twardowskiego. Najpopularniejszy polski poeta religijny gościł w naszej bibliotece w 1993 roku. Twardowski stworzył w polskiej poezji „nowy język wiary”. W jego twórczości znakiem Boga jest przyroda i drugi człowiek, a kluczową wartością jest miłość – Boga do człowieka oraz człowieka do Boga i bliźnich. Język księdza Twardowskiego jest bliski codziennej mowie, pojawiają się w nim wyrażenia potoczne. Dzięki temu poezja ta jest chętnie czytana, bo mówi w prosty i dostępny sposób o sprawach bliskich każdemu: miłości, tęsknocie, wierze, cierpieniu, ale i doskonałości świata. Jego wiersze i proza traktowane są jako przesłanie duszpasterskie i poradniki dobrego życia.
Wystawę wybranych dzieł księdza Jana Twardowskiego przygotował Dział Informacyjno-Bibliograficzny.