Takie ciche, ciche święto,
Rozjarzone świeczkami,
Dzień, w którym serce pozdrawia,
Pamięta
Tych, co rozstali się z nami.

Święto rozsnute mgliście
Nad jesiennym, zadumanym światem,
Gdy żywi zmarłym dobrą myśl wyślą,
Zmiotą z grobu zeschłe liście,
Położą kwiatek.
Hanna Łochocka “Dzień zaduszny”

Dzień 1 listopada to szczególny czas pamięci o tych, co odeszli.  Od kliku dni pracownicy biblioteki odwiedzają łomżyńskie cmentarze aby w zadumie zapalić znicze, złożyć kwiaty, pomodlić się za zmarłych. To również moment by przywołać wspomnienia o zmarłych koleżankach i kolegach, osobach, które wiele lat zawodowo poświęciły bibliotece. Część z tych osób znamy tylko ze wspomnień, próbujemy zbudować ich portrety z pożółkłych fotografii i kronik bibliotecznych.

Pierwsi bibliotekarze powojennej łomżyńskiej biblioteki:  z prawej strony siedzi Wanda Sypniewska, po lewej – Kazimiera Gnattowa, stoi – Celina Przychodzeń (z domu Leszczyńska) od 1948 roku zatrudniona na stanowisku pomocy bibliotecznej. Jedyny mężczyzna na tym zdjęciu to pierwszy kierownik, a zarazem organizator Biblioteki Publicznej w Łomży – Tomasz Plebański.

Szczególnie żywa pamięć pozostała po osobach, które odeszły niedawno: Zofii Jaśkowskiej – dyrektor Biblioteki w latach 1985-1991 oraz Irenie Alickiej, która swoją pracę bibliotekarza rozpoczęła 1 lipca 1960 r. w ówczesnej Powiatowej Bibliotece Publicznej.