Tegoroczny 18. Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Hasło promujące jest wielowątkowe, wielozdarzeniowe, można je umieścić na różnorodnych płaszczyznach dnia codziennego. Nawiązuje także do bieżącej sytuacji. Po czasie ścisłej izolacji i przebytej kwarantanny w dobie pandemii następuje czas wyjścia do stref społecznych i kulturalnych, środowisk i instytucji kultury.
Hasło można odnieść zarówno do fizycznej obecności w realnej przestrzeni bibliotecznej jak i  do działalności bibliotek online, do ich cyfrowych zasobów, do których docieramy poprzez strony internetowe bibliotek, portale internetowe, media i komunikatory społecznościowe. Znajdziesz mnie w bibliotece, dzięki technologiom informacyjnym będąc z dala od lokalizacji i siedziby biblioteki (np. na spotkaniu autorskim online, konferencji, warsztacie szkoleniowym, czy w trakcie pracy zdalnej, itp.). Znajdziesz mnie w bibliotece, także wówczas, kiedy przeszukujesz zasoby biblioteki cyfrowej (np. fotografie, urwane i odkryte wątki genealogiczne, bądź starodruk dzięki konserwacji i digitalizacji przywrócone czytelnikowi) lub docierasz do współcześnie powstałych dokumentów w postaci elektronicznej.

Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży włącza się w to ogólnopolskie święto czytelnictwa i bibliotek.

Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży

W programie tegorocznych obchodów każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie. Na stronach internetowych i w mediach społecznościowych MBP, Oddziału dla Dzieci i filii będą pojawiały się nowe wydarzenia.

Wypożyczalnia dla Dorosłych:

10–14.05 – „Historie spomiędzy kart” – konkurs dla czytelników

15.05 (sobota) godz. 14:00 – 20:00 – “Kiermasz książek wieczorową porą”

Oddział dla Dzieci:

10.05 godz. 10:00 – quiz „Znajdź to w Bibliotece”  – 15 pytań z wiedzy popularnonaukowej

12.05 godz. 10:00 – „Zagadkowa środa” – zagadka literacka

14.05 godz. 10:00 – Międzyszkolny Turniej Czytelniczy ph. Apetyt na przygodę na podstawie serii książek skierowany do uczniów kl. V-VIII szkół podstawowych z Łomży i powiatu łomżyńskiego

Filia Nr 1, Filia Nr 4

10–14.05 – „Historie spomiędzy kart” – konkurs dla czytelników

Filia Nr 2: blog Filii Nr 2

10.05 – „Literacka niespodzianka poranka” – zagadka literacka on-line;

11.05 – „ Wirtualna wycieczka po bibliotece” – prezentacja multimedialna;

12.05 – „Biblioteka bez tajemnic” – quiz on-line wiedzy o książce i bibliotece;

13.05 – „Polubić czytanie…”. Głośne czytanie książki przez zaproszonego gościa na blogu biblioteki.

14.05 – „Jak dobrze znasz swoją bibliotekę czyli 10 pytań do czytelnika” – test wiedzy ogólnej dla czytelników odwiedzających bibliotekę.

Filia Nr 6: blog Filii Nr 6

– „Jeśli masz ochotę, czytaj razem z nami” – spotkania czytelnicze on-line

– „Znajdziesz mnie w bibliotece” – rozpoznawanie książkowych bohaterów

– „Znajdziesz mnie w bibliotece” – wystawka oraz prezentacja na blogu książek nawiązujących  do hasła Tygodnia Bibliotek