Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży otrzymała dofinansowanie  w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Edycja 2022 organizowanego przez Muzeum Historii Polski.
Jest to ogólnopolski program dotacyjny  realizowany  ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.  Program wspiera nowoczesne inicjatywy edukacyjne, które zachęcają do poznawania historii w nowoczesny i nieszablonowy sposób. Spośród nadesłanych wniosków projekt MBP w Łomży #Czerwony Bór’44 został pozytywnie zaopiniowany oraz otrzymał środki na realizację zadań.

Projekt Czerwony Bór’44 skierowany jest do uczniów w wieku 15–17 lat oraz osób dorosłych. Zakłada przybliżenie
i upamiętnienie historii mało znanej, która rozegrała się na ziemi łomżyńskiej w czasie II wojny światowej oraz włączenie mieszkańców Łomży i okolic w obchody 78. rocznicy bitwy w lasach  Czerwonego  Boru. W ramach projektu zostaną przeprowadzone następujące działania:

Prelekcje i wykłady na temat genezy i przebiegu wydarzeń, jakie miały miejsce 23 czerwca 1944 r. w kompleksie leśnym Czerwonego Boru:

  • 30 maja 2022 r. godz. 13.00  Armia Krajowa w walce z Niemcami – bitwa w Czerwonym Borze- wykład prof. Krzysztofa Sychowicza – IPN Białystok, Hala Kultury – wstęp wolny
  • 1 czerwca 2022 r. godz. 11.00 Łomża i okolice w czasie II wojny światowej – prelekcja  Michała Kaczyńskiego – Archiwum Państwowe w Białymstoku – Oddział  w Łomży Domek Pastora – wstęp wolny
  • 2 czerwca 2022 r. godz. 9.00 Narodowe Siły Zbrojne a bitwa w Czerwonym Borze – prelekcja Dariusza Syrnickiego – Związek Żołnierzy NSZ – Okręg Łomża , MBP w Łomży, ul. Długa 13

Podczas cyklu warsztatów (31 maja – 3 czerwca 2022 r.)  młodzież z III LO w Łomży, przy użyciu aplikacji Action Track, stworzy mobilną grę edukacyjną odwołującą się do lokalnych historycznych wydarzeń z czerwca 1944 r.

Na 19 czerwca  organizatorzy zaplanowali wycieczkę edukacyjna do lasów Czerwonego Boru,  udział w uroczystościach rocznicowych i premierę mobilnej gry terenowej stworzonej przez młodzież. Projekt zakończy  wystawa zdjęć
i pamiątek związanych z bitwą w lasach Czerwonego Boru,  zaprezentowana w wersji stacjonarnej i on-line oraz film dokumentujący przebieg realizowanego przedsięwzięcia udostępniony w Internecie.

Zapraszamy do uczestnictwa w projekcie #Czerwony Bór’44.

Skip to content