Wystawa

Radio Plus Łomża i 20. rocznica istnienia Radia Nadzieja

Z okazji 24. rocznicy powstania Radia Plus Łomża oraz Radia BAB i 20. rocznicy istnienia Radia Nadzieja Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży przygotowała wystawę materiałów dotyczących łomżyńskich rozgłośni radiowych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży

Wystawa

Z okazji 24. rocznicy powstania Radia Plus Łomża oraz Radia BAB i 20. rocznicy istnienia Radia Nadzieja, Dział Informacyjno-Bibliograficzny przygotował wystawę materiałów dotyczących łomżyńskich rozgłośni radiowych. Pierwszą lokalną
i komercyjną stacją radiową w Łomży było założone przez Sławomira Borowego Radio Łomża, które ruszyło 1 marca 1997 roku. Dyrektorem programowym stacji został Michał Kamiński – późniejszy poseł Akcji Wyborczej Solidarność.

Dokładnie dwa miesiące później zaczęło nadawać konkurencyjne Radio BAB, które według założeń programowych kierowano głównie do kobiet. Kiedy rozpoczęto współpracę z firmą RPM Białystok w 2004 roku w rozgłośni zaszły zmiany. W ciągu dnia Radio BAB emitowało przeboje lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych,
a wieczorami muzykę współczesną, adresowaną głównie do młodzieży. W 2005 roku dotychczasowy właściciel rozgłośni Y-Radio sprzedał wszystkie udziały spółce Multimedia i 10 listopada tego roku na częstotliwości Radia BAB wystartowało RMF Maxxx Łomża.

O ile okres do roku 1998 można określić jako radosną młodość koncesjonowanej radiofonii, o tyle w latach kolejnych przeważała już raczej chłodna kalkulacja. Małe stacje w ramach ograniczania kosztów przystępowały do sieci tworzonych przez większe, a te duże upraszczały swoja ofertę programową, aby zdobyć jak największe grono odbiorców. W 1999 roku Radio Łomża rozpoczęło współpracę z Porozumieniem Programowym Plus zrzeszającym stacje diecezjalne, z których każda przyjęła nazwę Plus – stąd zmiana formatu na Radio Plus „Łagodne Przeboje”. Diecezja Łomżyńska nie zdecydowała się na emisję programu Plusa i rozpoczęła nadawać lokalny program pod nazwą Radio Nadzieja z hasłem „Radio, które nastraja najlepiej.”

W 2005 Łomżyńska Agencja Informacyjna posiadająca koncesję Radia Plus Łomża zawarła umowę z zarządem Radia Eska S.A. i dzięki temu powstało Radio Eska Łomża, które otrzymało prawo do korzystania z oferty programowej sieci Eska, a „Hity na czasie” rozbrzmiały w całym mieście.

Skip to content