Wystawa

Zapraszamy do obejrzenia wystawy – 40 lat Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie

40 lat Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie

Muzeum Przyrodnicze w Drozdowie, jako Oddział Muzeum Okręgowego w Łomży, zostało założone w 1984 roku, a dwa lata później otwarto je dla zwiedzających. Od podstaw tworzył je pierwszy kierownik Andrzej Chyl (1947-1990). Jemu Muzeum zawdzięcza swój charakter i założenia programowe. Samodzielność organizacyjno-prawną Muzeum uzyskało w sierpniu 1995 roku. Po reformie administracyjnej kraju, od stycznia 1999 roku funkcjonuje w strukturach Powiatu Łomżyńskiego. Muzeum zwróciło swoją uwagę głównie na obszar rozległych Bagien Biebrzańskich połączonych w kompleks z doliną Narwi. Placówkę przyrodniczą umieszczono w dawnym dworze Lutosławskich, co zadecydowało o poszerzeniu kręgu zainteresowania Muzeum o życie dworskie. W 2019 roku Rada Powiatu Łomżyńskiego podjęła uchwałę w sprawie zmiany nazwy Muzeum Przyrody w Drozdowie na: Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie. Zgodnie ze nowym statutem, Muzeum gromadzi i ochrania muzealia przyrody północno-wschodniej Polski, a w szczególności Ziemi Łomżyńskiej, prowadzi badania naukowe, popularyzuje osiągniecia, dokumentuje działalność ziemiaństwa łomżyńskiego ze szczególnym uwzględnieniem rodziny Lutosławskich oraz gromadzi przedmioty i archiwalia dotyczące tego tematu. Badania przeprowadzone w ciągu czterdziestu lat istnienia placówki przyczyniły się do poznania środowiska przyrodniczego regionu „Zielonych Płuc Polski”, unikalnego w skali europejskiej.
W Muzeum prezentowane są stałe ekspozycje tematyczne. W poszczególnych salach zaprezentowano wystawy: „Szata roślinna Kotliny Biebrzańskiej”, „Ptaki środowisk bagiennych”, „Ssaki Kotliny Biebrzańskiej”, „Łoś – król Bagien Biebrzańskich”, a w holu „Trofea łowieckie”.
Ekspozycja „Salon dworski” podejmuje wątek ziemiański na przykładzie rodziny Lutosławskich. Możemy obejrzeć rodzinne pamiątki: portrety, zdjęcia, książki, stylowe meble. Wystrój salonu stwarza wrażenie ciągłości życia rodzinnego w dawnym dworze.
Budynek Muzeum znajduje się w obrębie parku z drugiej połowy XIX wieku. Dawniej park łączył w sobie cechy francuskie i angielskie. Posiadał symetryczne usytuowane kwietniki, strzyżone żywopłoty i trawniki, sieci alejek i ścieżek spacerowych. Do roku 1978 właścicielką i mieszkanką dworu była Maria Niklewiczowa z Lutosławskich. Po gruntownej renowacji w latach osiemdziesiątych park odzyskał urokliwy wygląd. Aleje grabowa i lipowa w upalne dni chronią przed działaniem słońca, prostokątny staw orzeźwia suche powietrze wilgocią, kwitną liczne gatunki kwiatów, można spocząć na ławeczkach. Południowy fragment parku to „dzika” część, stanowiąca prawie naturalne siedlisko flory i fauny. W parku odbywają się koncerty, konkursy, spotkania przy ognisku. Latem w parku na łonie natury można wysłuchać koncertów Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. W tym roku bibliotekarze łomżyńskiej książnicy na terenie parku przygotowali filmową zapowiedź 13 edycji Narodowego Czytania, podczas której przeczytamy fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Na terenie Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich realizowane są także zajęcia edukacyjne, głównie z młodzieżą szkolną. Poza tym odbywają się cykliczne konferencje naukowe oraz przyznawane są nagrody i stypendia Starosty Łomżyńskiego.