Wystawa

95. rocznica powstania Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926 Łomża

Z okazji 95 rocznicy powstania Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926 Łomża w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym powstała wystawa publikacji zgłębiających długą historię klubu.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży

Wystawa

Z okazji 95. rocznicy powstania Łomżyńskiego Klubu Sportowego 1926 Łomża w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym powstała wystawa publikacji zgłębiających długą historię klubu. W 1923 roku pierwszą próbę utworzenia stałej sekcji piłki nożnej podjęło Łomżyńskie Towarzystwo Wioślarskie. W mieście oprócz klubów żydowskich, szkolnych oraz tych związanych z wojskiem, powstawały w późniejszym okresie drużyny, które prowadziły między sobą rozgrywki.
Jedną z takich drużyn była utworzona w 1926 roku „Łomżynianka”, która w przeciwieństwie do innych tego typu, rozwinęła się i przetrwała ciężkie chwile. Inspiratorem i kapitanem drużyny grającej w strojach w biało-czerwone pionowe pasy był Wacław Cieśluk – znany w środowisku łomżyńskim poprzez kierowanie jedną z najbardziej eleganckich księgarni w mieście, a także dzięki występom sportowym w ŁTW, które próbowało kilka lat wcześniej zbudować sekcję piłkarską. Do sezonu 1937/38 Łomżyński Klub Sportowy utrzymywał stabilną pozycję w A klasie. Rok później wybuchła wojna, przynosząc śmierć wielu piłkarzom oraz działaczom ŁKS.
Po wojnie grupa młodych piłkarzy, którzy debiutowali głównie na rok przed wojną, zaczęła znowu grać. Ciężkie początki, głównie pod względem finansowym zmusiły zapaleńców do szukania najróżniejszych sposobów ożywienia struktur. Właśnie przez takie powody w późniejszych latach musieli występować pod innymi nazwami. Najpierw klub przyjął nazwę OMTUR Łomża i rozgrywał swoje mecze na „stadionie biskupim” znajdującym się przy ul. Sikorskiego gdyż przedwojenny obiekt był jedną wielką zaminowaną ruiną. Dopiero po usunięciu przez wojsko materiałów wybuchowych zaczęto społecznie doprowadzać go do stanu pozwalającego na rozgrywki. Klub po krótkim okresie wrócił do nazwy Łomżyński Klub Sportowy ale z takimi dodatkami jak m.in. „Związkowiec”, „Budowlani”, „Kolejarz” oraz „Start”.
Przez całe lata 90 XX wieku ŁKS krążył między trzecią i czwartą ligą. W skutek reorganizacji w 1998 roku ŁKS spadł do czwartej klasy rozgrywkowej i przez kilka lat nie udawało mu się z niej wydostać. Po okresie marazmu klub wywalczył upragniony awans do III ligi, a po dwóch bardzo dobrych w niej sezonach, udało się uzyskać w pięknym stylu historyczny awans na zaplecze ekstraklasy (sezon 2006/2007). Po zdobyciu awansu okazało się, że klub ma poważne problemy finansowe. Wymieniony został prawie całkowicie zarząd klubu, nowym działaczom udało się zgłosić zespół do drugoligowych rozgrywek.
Niestety po dwóch sezonach gry na zapleczu, ŁKS popadł w kłopoty finansowe, spadł ligę niżej gdzie grał praktycznie samymi wychowankami, a następnie został zdegradowany do IV ligi. Dzięki grupie sympatyków udało się utrzymać przy życiu ponad 80-letni klub z bogatymi tradycjami. Czwartoligowe zmagania trwały dwa sezony, aż w 2010/2011 mogliśmy świętować awans do obecnej III ligi. Od tego momentu łomżyński klub występuje pod nową nazwą ŁKS 1926 Łomża.
Od początku istnienia Łomżyński Klub Sportowy jednoczył ludzi oraz budował lokalny patriotyzm. Dla mieszkańców mimo zmiany nazw był zawsze ŁKS-em i byli z nim podczas dobrych czy też złych chwil. Ogólnie w klubie działało 19 sekcji sportowych w takich dyscyplinach jak boks, lekkoatletyka, tenis, siatkówka, koszykówka, narciarstwo, kolarstwo oraz wiele innych. Jedne znikały, drugie powstawały… Jedynie piłka nożna trwa stale , dostarczając kibicom najwięcej wzruszeń, a miastu największych sukcesów.
(Informacje ze strony ŁKS 1926 Łomża – historia)

Skip to content