Spotkanie autorskie z Marią Dłuską

Relacja ze spotkania autorskiego z Marią Dłuską, które odbyło się 2 października 2024 r. w Klubie Seniora w Łomży

„… nie wiem czy dobrze już było

czy wszystko przede mną

ze złości tylko wydłubać dziurę

gdziekolwiek

codzienna commedia all’imrovviso

powoli uczę się zamieniać myśli na idiomy

i wekować dopaminę

na jutro”

(„Dopamina jutra”)

W czasie gdy jesień wkroczyła dziarskim krokiem do naszych ogrodów, w Klubie Seniora w Łomży, Maria Krystyna Dłuska zaprosiła licznie zebraną publiczność do performatywnego spotkania z poezją w kolorach tęczy. Jej wierszom ze zbioru „Taniec na osi czasu”, ze względu na ich emocjonalną wymowę, przyporządkowała różne kolory, które czytaliśmy posługując się kodem barw. Na najnowszy tomik ostrołęckiej poetki składają się wiersze z lat 2013-2023. Maria Dłuska pozostaje niezwykle świadoma przemijania, ale nie poddaje się smutkowi, wciąż czerpie z życia pełnymi garściami, z zachwytem obserwuje świat. Na spotkaniu z seniorami pytała gości czy też jak ona „nie utożsamiają się z numerem PESEL”. Możemy powiedzieć, że posiadła umiejętność świeżego patrzenia na siebie i innych, talent uważnego, czułego spojrzenia.

W „Tańcu na osi czasu” znajdziemy wiersze, które są opisem kobiecej Itaki. Miłości do najbliższych, zaangażowania w pracę, dom, troski o przyjaciół, organizowanie małych i dużych podróży, codzienność – czyli chaos zakupów i obowiązków. Przede wszystkim jednak jej poezja stanowi obraz całej gamy emocji towarzyszących człowiekowi w przeżywaniu każdej chwili dnia. Prowadzący spotkanie Krystian Kosakowski próbował dociec – jak ocalić świat w którym miłości coraz mniej? Maria Dłuska odpowiedziała wierszem „Matko Boska módl się za nami”

„…Matko Boska bądź naszą nadzieją

i nadzieją Boga

by nie opadł z sił

patrząc na ziemskie wężowisko

gdzie rozumny rozumnemu wilkiem

Matko Boska módl się za nami

za chorą Ziemię

podszytą strachem

i za tych co nie potrafią

ze sobą rozmawiać…”

Kolejne spotkanie z Marią Dłuską, tym razem w muzycznej odsłonie odbędzie się wiosną przyszłego roku w Klubie Seniora, na które już teraz serdecznie zapraszamy.