Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży przyłączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim (1943).

“19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Akcji od początku towarzyszy hasło “Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.”

Źródło cytatów: MUZEUM POLIN.

W ramach akcji Żonkile fragmenty “Arki Czasu, czyli wielkiej ucieczki Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz” Marcina Szczygielskiego czyta Pani Edyta Ejsmont – polonistka, bibliotekarka, nauczyciel Państwowego

Fragmenty książki Anny Herbich “Dziewczyny ocalałe. Kobiety, które przetrwały Holocaust. Prawdziwe historie” czyta Pani Maria Tocka – dziennikarka, redaktorka tygodnika “Kontakty”. Dziękujemy.

Film “Będę pisać” opowiada historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przenosimy się do dawnej Warszawy. Obserwujemy codzienne życie bohaterów przed wojną i po jej wybuchu. Jesteśmy świadkami utworzenia getta, przygotowań do powstania i w końcu jego wybuchu. Śledząc historię bohaterów, poznajemy ich sposoby na przetrwanie. To historia, która się nie wydarzyła, ale… mogła się wydarzyć setki razy.

Skip to content