KONKURS RECYTATORSKI “CHRZĄSZCZ BRZMI W TRZCINIE …” ROZSTRZYGNIĘTY!
19. edycja konkursu recytatorskiego “Chrząszcz brzmi w trzcinie … – językowa gratka” została zorganizowana w ramach Dni Literatury Dziecięcej w nowoczesnych wnętrzach łomżyńskiej Hali Kultury.
Pierwszym etapem konkursu były eliminacje szkolne, które pozwoliły wyłonić maksymalnie pięcioro reprezentantów w każdej grupie wiekowej.
Do konkursu zgłosiło się 81 recytatorów ze szkół: w Piątnicy, Rakowie – Boginiach, Wygodzie, Kupiskach, Drozdowie, Łomży – SP nr 1, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 7, SP nr 10 i Katolickiej Szkoły Podstawowej.
Zadaniem każdego uczestnika było przedstawienie jednego poetyckiego „łamańca językowego”. Uczniowie zaprezentowali wybrane przez siebie utwory, m.in. Agnieszki Frączek, Małgorzaty Strzałkowskiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ludwika Jerzego Kerna.
W obu kategoriach wiekowych publiczność miała możliwość wyboru swojego faworyta przyznając Nagrodę Publiczności.
W kategorii klas 5 – 8 oceny prezentacji recytujących dokonało jury w składzie:
– Pani Dorota Przestrzelska – bibliotekarka-polonistka I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łomży
– Pani Marlena Siok – dziennikarka, redaktorka, Grupy Medialnej Narew
– Pan Wawrzyniec Kłosiński – wiceprezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, redaktor naczelny kwartalnika Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej – Wiadomości Łomżyńskie
i po wysłuchaniu 34 recytatorów postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – Kalina Luchcińska – MDK-DŚT w Łomży
II miejsce – Hanna Horoszewska – Szkoła Podstawowa Nr 1 w Łomży
III miejsce Hanna Gomoliszek – Szkoła Podstawowa Nr 7 w Łomży
Wyróżnienia:
Wiktoria Pęzioł – Szkoła Podstawowa Nr 5
Gabriela Nikonowicz – Szkoła Podstawowa w Drozdowie
Piotr Śledziewski – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy
Anna Kuzia – Szkoła Podstawowa Nr 5 w Łomży
Szymon Zych – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy
Kacper Święszkowski – Szkoła Podstawowa nr 4 w Łomży
Gabriela Bagińska – Szkoła Podstawowa Nr 10 w Łomży
Aleksandra Chomontowska – Szkoła Podstawowa w Wygodzie
W wyniku głosowania Nagrodę Publiczności otrzymała Paulina Rostkowska – Szkoła Podstawowa nr 7 w Łomży.
Przesłuchania recytatorskie w grupie klas V – VIII uświetnił występ wokalistek Kingi Chludzińskiej i Kaliny Luchcińskiej ze Studia Wokalnego eMDeK pod kierunkiem Pani Magdy Sinoff – instruktorki ds. śpiewu w Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe i wyróżnienia książkowe, a wszyscy uczestnicy – pamiątkowe dyplomy.
Dziękujemy za udział.
G R A T U L U J E M Y
Poniżej zamieszczamy fotogalerię z drugiego dnia konkursu recytatorskiego “Chrząszcz brzmi w trzcinie…” klasy 5-8.