Dwieście lat temu, 24 września 1821 roku, urodził się Cyprian Kamil Norwid, najwybitniejszy i najoryginalniejszy z poetów polskich. Norwid został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronem roku 2021. W uchwale zwrócono uwagę, że „twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący”.
Biblioteka Narodowa posiada największy zbiór rękopisów, pierwodruków oraz rysunków Cypriana Kamila Norwida i zaprasza do obejrzenia ich online w bibliotece cyfrowej polona.pl. W specjalnej kolekcji ─ obok listów, kartek z pamiętników czy autografów najbardziej znanych utworów poetyckich, prozatorskich i dramaturgicznych (m.in. wiersze z cyklu Vade-mecum, szkic Rzecz o wolności słowa, komedia Miłość czysta u kąpieli morskich), a także przekładów fragmentów utworów Homera i Szekspira – można obejrzeć liczący ponad trzysta obiektów zbiór rysunków poety, w większości pochodzących ze spuścizny po Zenonie Przesmyckim-Miriamie, popularyzatorze i wydawcy twórczości Norwida. Dodatkowo w kolekcji znalazły się audiobooki Czarne kwiaty i Promethidion.
Norwid był poetą, ale też rysownikiem i grafikiem. Często rękopisy utworów literackich ─ czy to lirycznych, czy prozatorskich lub pamiętnikarskich ─ uzupełniał ilustracjami posiadającymi wielką siłę tak emocjonalnego, jak i intelektualnego oddziaływania, świadczącymi o jego talencie plastycznym i wykształceniu. Można się o tym przekonać, czytając dwa nowe teksty na blogu polona.pl.
źródło: bn.org.pl