Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży rozpoczyna realizację nowego projektu ph. „Gloria victis. Powstanie Styczniowe na ziemi łomżyńskiej”, dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Zadanie to wpisuje się w obchody przypadającej w 2023 roku 160. rocznicy wybuchu najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego w epoce porozbiorowej Rzeczypospolitej. Realizując zadanie „Gloria victis. Powstanie Styczniowe na ziemi Łomżyńskiej” chcemy popularyzować i utrwalić wiedzę na temat organizacji, przebiegu oraz znaczenia Powstania Styczniowego ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej. Zadania objęte projektem adresowane są do rożnych grup społecznych z terenu miasta Łomża, do szerokiego grona osób korzystających z ofert kulturalnych, w szczególności zaś do grup społecznych o utrudnionym dostępie do kultury czyli seniorów. Co istotne dla naszego projektu umożliwimy dialog międzypokoleniowy. Wolontariusze – młodzież z Liceum Akademickiego w Łomży wesprze organizację działań, których uczestnikami będą seniorzy. Zakładamy pomoc logistyczną młodzieży, co może być wstępem do rozmów i wymiany doświadczeń między pokoleniami.

Projekt zakłada następujące działania:

• 20 czerwca zapraszamy na historyczny spacer tematyczny śladami działań powstańczych i miejsc pamięci z kustoszem Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży Adamem Sokołowskim. Ruszamy o godz. 11:00 z Placu Niepodległości. Uczestnicy spaceru zostaną wprowadzeni w tematykę przebiegu Powstania Styczniowego na ziemi łomżyńskiej, złożą kwiaty i zapalą znicze przy pomniku Bohaterów Powstania przy Szosie Zambrowskiej. Odwiedzimy także zabytkowy cmentarz, na którym znajdują się groby bohaterów walk narodowowyzwoleńczych.
  • 19 września prof. Anna Kieżuń z Uniwersytetu w Białymstoku przedstawi temat motywu powstania styczniowego w literaturze.
  • 3 października Tomasz Szymański historyk z Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie wygłosi wykład popularyzatorski pt. “Gdy umilkły strzały… Nastroje społeczne i historyczne reminiscencje po upadku Powstania Styczniowego w kraju i na ziemi łomżyńskiej”.
  • 7 listopada nastąpi uroczyste podsumowanie projektu połączone z koncertem pieśni patriotycznych.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa!