Serwis IBUK LIBRA

Nowoczesny, szybki i przyjemny dostęp do wiedzy! Czytaj gdzie chcesz i jak chcesz!

Serwis IBUK LIBRA to należąca do Wydawnictwa Naukowego PWN nowoczesna platforma dla edukacji i rozwoju, która udostępnia książki w wersji elektronicznej. Księgozbiór wirtualnej czytelni liczy kilkanaście tysięcy publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych oraz beletrystycznych, wydanych przez najważniejsze, renomowane polskie oficyny.

Platforma umożliwia nie tylko czytanie książek, lecz także zaawansowaną pracę z tekstem:  zapewnia szybki podgląd pełnych tekstów, pozwala tworzyć własną e-półkę z książkami (osobiste konto myIBUK), wyszukiwać w książce słowa i frazy, umożliwia zaznaczanie fragmentów, dodawanie zakładek, tworzenie notatek bezpośrednio w książce, tagowanie, generuje bibliografię, pozwala na bezpośrednie powiązanie zagadnień i treści książek ze słownikami i encyklopediami PWN.

Dzięki zaawansowanej technologii i dostępowi online użytkownicy mogą korzystać z serwisu przez całą dobę, z dowolnego miejsca, za pomocą komputera, laptopa, tabletu czy smartfona. Technologia IBUK Libra nie wymaga instalowania specjalnego oprogramowania i jest w pełni bezpieczna dla urządzenia użytkownika. Serwis dostępny jest w każdej przeglądarce internetowej.

Aktualny przewodnik po platformie IBUK Libra., którego można dowiedzieć się:

– jak w prosty sposób założyć konto w e-czytelni;

– jak dołączyć PIN biblioteczny do swojego konta;

– jak korzystać z IBUKA Libry przez system logowania w Twojej bibliotece;

– w jaki sposób poruszać się po stronie głównej (wyszukiwania, czytanie, korzystanie z metadanych);

– w jakich sytuacjach przydaje się wirtualna półka myIBUK oraz jakie funkcjonalności oferuje;

– dlaczego pojawia się komunikat “odnów dostęp” do czytanej publikacji;

– dlaczego czytnik e-booków nie jest potrzebny, aby korzystać z e-czytelni.

Aby pobrać przewodnik w wersji PDF – wystarczy kliknąć w link TUTAJ

Przewodnik można również poprać bezpośrednio na podstronie https://libra.ibuk.pl/pomoc

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży oferuje czytelnikom dwa rodzaje dostępu do publikacji:

– dostęp lokalny w sieci komputerowej Biblioteki: w Czytelni Głównej, Oddziale dla Dzieci, Oddziale Zbiorów Specjalnych oraz filiach,

– dostęp zdalny spoza sieci komputerowej Biblioteki (np. z domu, pracy, uczelni).

Czytelników zainteresowanych dostępem do serwisu spoza sieci komputerowej Biblioteki, prosimy o zgłaszanie się po odbiór indywidualnych kodów PIN.

Szczegółowych informacji udzielają bibliotekarze.

Zapraszamy do korzystania!

Warunki korzystania z dostępu zdalnego

1. Zdalny dostęp do zasobów mogą uzyskać użytkownicy, którzy są zarejestrowani w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży, przy czym oferta zdalnego dostępu nie dotyczy dłużników Biblioteki.
  2. Zdalny dostęp czytelnicy mogą otrzymać tylko w agendach, w których są zapisani (czytelnicy zapisani w Wypożyczalni Głównej mogą uzyskać dostęp w Wypożyczalni, zapisani w filiach bibliotecznych – w filiach, zapisani w Oddziale dla Dzieci – w Oddziale).
  3. Wymagane jest okazanie ważnego dokumentu tożsamości i wypełnienie Formularza użytkownika zdalnego dostępu do serwisu Ibuk Libra. Po wypełnieniu formularza czytelnik otrzymuje unikalny kod PIN pozwalający na uzyskanie dostępu do zasobów.
  4. Czytelnicy korzystający z serwisu Ibuk Libra powinni mieć założone konto poczty elektronicznej (wymóg systemu).
  5. Wykupiony jest jednoczesny dostęp dla pięciu użytkowników. Oznacza to, że każda z książek może być otwarta w tym samym czasie tylko na pięciu komputerach, a więc jeśli zechce z niej korzystać jednocześnie sześciu użytkowników, to jeden będzie musiał sięgnąć do książki później.
  6. Publikacji nie można drukować ani kopiować. Utwory są chronione prawem autorskim.
  7. Czas wykupionego dostępu do publikacji na platformie IBUK LIBRA:

1 lutego 2021 do 31 stycznia 2022 r.

1. Adres do logowania na platformie: www.libra.ibuk.pl
  3. Wejście do serwisu IBUK LIBRA możliwe jest też z bibliotecznej strony internetowej mbp-lomza.pl
  4. Aby móc korzystać z zaawansowanych funkcji pracy z książką, należy jednorazowo utworzyć swoje osobiste konto myIBUK. Założenie konta to jednorazowa rejestracja – trzeba podać swój adres e-mail i hasło.

Szczegółowych informacji udzielają bibliotekarze.

Zapraszamy do korzystania!