Wczoraj przyznano Paszporty Polityki 2023.

Laureatem 31. edycji Paszportów Polityki w kategorii Książka (przemianowana w tym roku dawna kategoria Literatura) został Jacek Świdziński. Autor został nagrodzony za opowieść graficzną: komiks “Festiwal”.

Jacek Świdziński – autor komiksów (scenariuszy i rysunków). Urodził się w 1988 roku. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, a rysunku uczył się sam. Należy do komiksowej grupy Maszin. W 2015 roku za “Zdarzenie 1908” otrzymał nagrodę im. Henryka Sienkiewicza dla najlepszej popowej powieści (nagroda ta na równych prawach traktuje książki i komiksy). Został dwukrotnie wyróżniony w konkursach organizowanych przez Forum Obywatelskiego Rozwoju za krótkie komiksy “Skrawki” oraz “Przywileje dla wybranych, koszta dla nabranych”. Jego “Wielką ucieczkę z ogródków działkowych” uznano za najlepszy album komiksowy 27. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Polskie Stowarzyszenie Komiksowe przyznało mu tytuł najlepszego scenarzysty za “Powstanie – film narodowy”.

Jacek Świdziński w graficznej opowieści pt. “Festiwal” przypomina niezwykłą historię V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów odbywającego się w 1955 roku w Warszawie. To pełna niedopowiedzeń, ironii, aluzji i humoru narracja o Polsce. Autor diagnozuje choroby współczesności, pokazuje nieprzerobione polskie traumy, a przy tym skupia się na relacjach międzyludzkich. To pierwszy komiks w historii konkursu ph. “Paszporty Polityki”, który otrzymał nagrodę.

Więcej – culture.pl, polityka.pl