Na wystawie w Dziale Informacyjno-Bibliograficznym znajdziemy dzieła pisarza oraz opracowania biograficzne i artykuły dotyczące twórczości mistrza literatury fantasy.

John Ronald Tolkien-50. rocznica śmierci mistrza literatury fantasy

John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w Bloemfontein w Wolnym Państwie Oranii (obecnie Republika Południowej Afryki), gdzie jego ojciec był urzędnikiem w filii Bank of Africa. Trzy lata później, razem z matką i młodszym bratem przyjechał do Birmingham w Anglii do swojej rodziny. Matka Tolkiena, Mabel Tolkien sama uczyła synów, zwłaszcza języków: łaciny i francuskiego. Dzięki czemu młody John już w wieku czterech lat umiał czytać i wykazywał zdolności językowe, lubił też rysować. Ilustracje to właśnie druga grupa Tolkienowskich dzieł. I w ich sprawie autor miał wiele do powiedzenia. Można trochę metaforycznie powiedzieć, że kariera Tolkiena artysty zaczęła się od właściwie jeszcze dziecięcego rysunku ołówkiem, przedstawiającego nieco frywolną rodzinną scenkę – ciotki z wujkiem w małżeńskim łożu.

Zarówno kariera zawodowa Tolkiena, jak i literacka twórczość wyrosły z jego szczególnych upodobań do języków i filologii. Pozostając pod silnym wpływem literatury staroangielskiej, mitologii germańskiej i nordyckiej, fińskiego folkloru, Biblii i greckiej mitologii, stworzył na potrzeby literackie swój “prywatny” język, cechujący się specyficzną gramatyką, słownictwem i poetyką, oraz fikcyjną mitologię odległej przeszłości ziemi nazywanej Arda i w szczególności Śródziemia – dzieje różnych fantastycznych ludów: elfów, krasnoludów i hobbitów. Jego pierwszą wielką powieścią, która odniosła duży sukces czytelniczy był Hobbit, czyli tam i z powrotem.

Choć dorobek pisarski Tolkiena to blisko 20 książek, za jego życia zdążyły się ukazać cztery powieści. Twórczość Tolkiena często bywa uznawana za coś więcej niż tylko literaturę. Autor ten wyróżnia się pod wieloma względami zarówno od współczesnych, jak i późniejszych twórców fantasy. Wykorzystując swą wiedzę z historii, językoznawstwa i kultury, stworzył niesłychanie bogaty i unikalny świat. Był świetnym znawcą średniowiecznych tekstów. Tworząc własny świat posługiwał się takimi samymi mechanizmami, jakie możemy w nich odnaleźć. Niejeden raz wskazywano na podobieństwa historii Tolkiena i innych opowieści średniowiecza.

Za swój dorobek literacki i naukowy został uhonorowany licznymi nagrodami i honorowymi doktoratami. Jego sława niosła się po całym świecie, a “Władca Pierścieni” w reżyserii Petera Jacksona jest dziś również wzorem filmowej adaptacji.

W roku 1972 w Pałacu Buckingham otrzymał Order Imperium Brytyjskiego i honorowy tytuł Komandora z rąk Królowej Elżbiety II. Zmarł w wieku 81 lat w szpitalu w Bournemouth, 2 września 1973 roku.

Na wystawie w naszej bibliotece znajdziemy dzieła pisarza oraz opracowania biograficzne i artykuły dotyczące twórczości mistrza literatury fantasy. Kilka pierwszych zdjęć przedstawia grafiki, które Tolkien sam namalował.

Wystawa

Skip to content