Spieszymy poinformować, iż czytelnikiem, a właściwie czytelniczką, miesiąca czerwca została Pani Katarzyna Podsiadło. Cieszy nas bardzo, że laureatka postanowiła napisać kilka pięknych zdań o sobie, swoich zainteresowaniach czytelniczych i o roli książki i biblioteki w swoim życiu.

Jestem miłośniczką książek, lubię ich przeróżne okładki, fakturę, różne style wydawnicze – często wybieram książki po wyglądzie, uwielbiam księgarnie i biblioteki, dlatego tym bardziej się cieszę z Państwa wyróżnienia. Od wczesnego dzieciństwa jestem związana z łomżyńską biblioteką, pamiętam, gdy mama zapisała mnie do biblioteki, a później już sama chodziłam wypożyczać w moim ulubionym oddziale – Bibliotece Głównej przy ul. Długiej – i tak jest do dziś, a teraz zamiłowanie do książek z biblioteki przekazuję mojemu 2,5-letniemu synkowi, z którym chodzę po książeczki dla dzieci do filii nr 6.

„Kto czyta – żyje wiele razy” – to właśnie od zawsze fascynowało mnie w sztuce – szczególnie w literaturze – oderwanie od rzeczywistości, codzienności; to, że  można żyć przez chwilę cudzym życiem, w innym świecie, innym miejscu. Od zawsze uwielbiam sztukę: filmy, książki, malarstwo, muzykę, ale przede książki – przeróżne w różnych momentach życia, ale lubię wszystkie gatunki literackie – od książek historycznych, przez literaturę faktu, (auto)biografie po beletrystykę – a najbliższa jest mi twórczość, która potrafi wiarygodnie opisać głębię ludzkich uczuć i emocji, szczególnie tych mrocznych, nieuświadomionych na co dzień, dlatego bardzo lubię Stephena Kinga – głównie kojarzonego z horrorem, grozą i makabrą; ale ja cenię go najbardziej za umiejętne ukazanie dwoistości ludzkiej natury, psychologicznej walki dobra ze złem.

Serdecznie gratulujemy wyróżnienia! Pakiet naszych nagród już trafił do laureatki.