FUNDAMENTY LIBRAFRICA  W ŁOMŻY

W miniony piątek, 20 sierpnia 2021 r., w gościnnych progach Oddziału dla Dzieci MPB w Łomży odbyło się drugie szkolenie w ramach projektu LibrAfrica w Łomży. Spotkanie skupiło nauczycieli i bibliotekarzy, którzy będą realizować autorskie warsztaty w łomżyńskich szkołach podstawowych i Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Szkolenie poprowadzili wolontariusze Fundacji Międzynarodowy Instytut Rozwoju Dzieci (MIRD). Koordynatorka projektu LibrAfrica w Łomży Maria Fromelc-Chmielewska przedstawiła prezentację dotyczącą kontynentu afrykańskiego. Opowieść pt. Przywitanie z Afryką stworzył Elmi Abdi (prezes Fundacji dla Somalii, zdobywca tytułu Społecznika Roku 2019), który był gościem na czerwcowym spotkaniu MIRD-u. Mikołaj Zawłocki, również wolontariusz fundacji, podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z wyjazdem do Tanzanii. Młody podróżnik w Maganzo zobaczył świat, który potrzebuje pomocy, zarówno materialnej jak i mentalnej. Zbudowanie biblioteki LibrAfrica w misji sióstr elżbietanek pozwoli na edukację dzieci i jednocześnie stworzy warunki do samorozwoju. Dzięki takiej inicjatywie podopieczni z małej wioski w Tanzanii będą mieli wpływ na swoją przyszłość.

Podczas piątkowego spotkania była też możliwość przestawienia dotychczasowych osiągnięć w realizacji warsztatów. Bibliotekarka Aleksandra Morawska omówiła pomysły, które zrodziły się na spotkaniach w Oddziale dla Dzieci. Po zapoznaniu się z kontynentem afrykańskim grupa uczestników warsztatów podjęła się zadania uszycia toreb z materiałów przywiezionych z misji w Tanzanii. Do tej szczególnej inicjatywy zaangażowali się również rodzice. Wspólnie ze swoimi pociechami stworzyli bardzo atrakcyjne torby, które mają zamiar wylicytować na kiermaszu. Otrzymane pieniądze będą cegiełką w budowaniu biblioteki w Maganzo. Regina Parzych nauczycielka w SP 4 w Łomży opowiedziała o swoich planach reaktywowania koła misyjnego w tejże szkole.

Uwieńczeniem warsztaty dla uczniów, będzie konkurs na własnoręcznie wykonaną książkę. Książki zostaną przesłane do bibliotek LibrAfrica w Ruando (Uganda) i Maganzo (Tanzania). Prezentacja książek nastąpi podczas wystawy zorganizowanej we współpracy z MBP w Łomży. Wtedy wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymają m.in. worki uszyte z tkanin przywiezionych z afrykańskiej misji. Przygotowana wystawa będzie mobilna i może trafić do każdej biblioteki zainteresowanej zarówno tematyką czytelnictwa w Afryce jak i bieżącymi problemami krajów objętych działalnością MIRD.

 

 

 

Skip to content