15 kwietnia br. w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku odbyło się seminarium poświęcone prezentacji Cyfrowej Kolekcji „Historia Kobiet”. Celem spotkania, którego organizatorem był Instytut Studiów Kobiecych, było przedstawienie kolekcji cyfrowej, dokumentującej rolę i wkład kobiet w historię, ze szczególnym uwzględnieniem historii lokalnej. Seminarium składało się z cyklu wystąpień pracowników naukowych i regionalistów, prezentujących wybrane aspekty cyfrowej kolekcji kobiet.

Jedna z prezentacji dotyczyła postaci Heleny Czernek, łomżynianki, animatorki życia społeczno-kulturalnego i literackiego na terenie miasta Łomży i Ziemi Łomżyńskiej, która całe swoje życie poświęciła propagowaniu tematyki regionalnej. Lista jej dokonań i zasług dla naszej „małej ojczyzny” jest bardzo długa. Była między innymi inicjatorką powstania takich instytucji, jak Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Dzięki jej staraniom w Łomży powstał i przez wiele lat funkcjonował Powiatowy Uniwersytet Kultury, Towarzystwo Kultury Języka oraz łomżyńskie oddziały Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i Towarzystwa Historycznego.

Helena Czernek przyczyniła się także do powstania w Łomży pomników znanych łomżan (Jakuba Wagi, Zygmunta Glogera i Bohdana Winiarskiego). W naszym mieście organizowała też mnóstwo imprez społeczno-kulturalnych, na które zapraszani byli znani w skali kraju luminarze ze świata kultury i nauki ( np. profesorowie Julian Krzyżanowski, Jerzy Wiśniewski, Henryk Samsonowicz i inni).

Sylwetkę Heleny Czernek uczestnikom seminarium prezentowała łomżyńska dziennikarka Maria Bauchrowicz-Tocka. Prezentacja była wzbogacona materiałem ikonograficznym, zawierającym zdjęcia i skany dokumentów z kolekcji Heleny Czernek, znajdujących się w zasobach Podlaskiej Biblioteki Cyfrowej. Oryginały tych dokumentów pochodzą ze zbiorów archiwalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.

Warto tu zaznaczyć, że Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, która oddelegowała do udziału w seminarium swoich przedstawicieli,  jest także partnerem Instytutu Studiów Kobiecych w realizacji projektu.

Link do subkolekcji poświęconej Helenie Czernek https://pbc.biaman.pl/dlibra/collectiondescription/108

fot.: Stowarzyszenie Instytut Studiów Kobiecych

 

 

 

Skip to content