Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży

Ku Niepodległej #Łomża – 28.04.2022

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć – projekt Ku Niepodległej #Łomża – 28.04.2022

Ku Niepodległej # Łomża – fotorelacja z prelekcji Adama Sokołowskiego

Spiskowcy rewolucjoniści, patrioci czyli mieszkańców Łomży drogi ku Niepodległej

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży realizuje kolejny projekt, dofinansowany ze środków zewnętrznych. Ku Niepodległej # Łomża to cykl wydarzeń adresowanych do szerokiego gremium odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów. Obejmują one spotkania z pisarzami i z historykami, wycieczki i spacery śladami dawnych wydarzeń i postaci mających również związki z Łomżą, jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski czy kardynał Stefan Wyszyński. Jest to możliwe dzięki środkom z projektu Instytutu Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.

Projekt Ku Niepodległej # Łomża ma przede wszystkim upowszechniać wiedzę na temat słynnych Polaków, których los niejednokrotnie rzucał na Ziemię Łomżyńską, a do tego promować postawy patriotyczne oraz ułatwiać identyfikację uczestników projektu z historią swojej małej ojczyzny.

28 kwietnia odbyła się prelekcja Adama Sokołowskiego pt.: „Spiskowcy, rewolucjoniści, patrioci, czyli mieszkańców Łomży drogi ku Niepodległej” . Historyk skoncentrował się na jak najpełniejszym ukazaniu genezy niepodległościowego zrywu roku 1918 w Łomżyńskiem oraz przypomnieniu zaangażowanych weń osób. Prelegent podkreślał że, nie byłoby go bez takich ludzi jak Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Pierwszy od końca XIX wieku bywał w Łomży wielokrotnie, drugi był zaprzyjaźniony z rodziną Lutosławskich i zmarł w Drozdowie w roku 1939.

Po spotkaniu w zabytkowym Domku Pastora osoby zainteresowane ciągiem dalszym mogły odbyć spacer z fachowym komentarzem Adama Sokołowskiego, poznając różne ciekawostki na temat wydarzeń roku 1918 na trasie Domek Pastora – Rządowa – Krótka – Dworna – katedra.

Skip to content