W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży ruszyła 3. edycja projektu „Łączy nas kultura”. Łomżyńska Książnica otrzymała kolejne dofinansowanie z Fundacji Świętego Mikołaja, która od ponad 20 lat prowadzi działania na rzecz potrzebujących dzieci. Do dzisiaj zrealizowała kilkadziesiąt kampanii społecznych, objęła wsparciem domy samotnej matki, hospicja dla dzieci i rodzinne domy dziecka, dzieci z syryjskiego Aleppo. Od pierwszych dni wojny w Ukrainie fundacja niesie pomoc uchodźcom. Kluczowym obszarem wsparcia jest tworzenie miejsc bezpiecznych i przyjaznych dzieciom, gdzie obywatele Ukrainy mogą nawiązywać relacje z polskimi rówieśnikami, rozwijać swoje talenty, otrzymać wsparcie psychologiczne, poczuć się dobrze i bezpiecznie, nauczyć języka polskiego. Od kwietnia 2022 r. pomoc uzyskało około 5,5 tysiąca dzieci.

Dzięki działalności fundacji powstają „Przystanie Świętego Mikołaja”- przyjazne miejsca, w których dzieci uchodźców z Ukrainy wraz z opiekunami mogą spędzać czas, integrować się z polskimi rówieśnikami, a przy okazji poznawać bogactwo kulturowe i historię naszego kraju. Od marca 2022 roku taka przystań funkcjonuje przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży. Dwie poprzednie edycje zapraszaliśmy dzieci w gościnne progi Filii Nr 6 przy ulicy Małachowskiego. Tym razem „Przystanią Świętego Mikołaja” został Oddział dla Dzieci, mieszczący się przy ul. 3 Maja 6A. To tutaj, począwszy od 2 marca do 7 lipca, cyklicznie, co dwa tygodnie, w godzinach popołudniowych będą się odbywały warsztaty ceramiczne, kreatywne zajęcia manualne  oraz spotkania z psychologiem. W tej edycji zapraszamy też na spotkanie autorskie oraz spacer po Łomży, podczas którego uczestnicy projektu poznają historię i zabytki naszego miasta. Zaplanowano także wspólne wyjście na kręgle, a zwieńczeniem działań projektowych będzie piknik integracyjny połączony  z wycieczką do Muzeum Przyrody w Drozdowie. Uczestniczące w projekcie dzieci Ukraińskie będą uczyły się języka polskiego, poznają naszą historię i kulturę, zwiedzą najbliższą okolicę.

Zajęcia prowadzone w ramach projektu mają formułę spotkań warsztatowych, liczba uczestników jest ograniczona,  obowiązują zapisy. Zaplanowane spotkania cieszą się ogromną popularnością i w zasadzie limit miejsc został już wyczerpany. Osoby chętne, które pragną wziąć udział w zajęciach mogą zadzwonić do Oddziału dla Dzieci i wpisać się na listę rezerwową (nr tel. 86 216-54-08).

Harmonogram spotkań w trzeciej edycji projektu „Łączy nas kultura” w programie „Przystań Świętego Mikołaja”  przedstawia się następująco:

• 2 marca (czwartek), godz. 16.30 – spotkanie integracyjne
  • 10 marca (piątek), godz. 16.30 – spotkanie z psychologiem (p. Małgorzata Rytel)
  • 23 marca (czwartek), godz. 16.30 – warsztaty ceramiczne (p. Iwona Rafałowska)
  • 24 marca (piątek), godz. 16.30 – warsztaty ceramiczne (p. Iwona Rafałowska)
  • 5 kwietnia (środa), godz. 16.30 – spotkanie z psychologiem (p. Aleksandra Sławińska)
  • 26 kwietnia (środa) , godz. 16.30 – warsztaty tworzenia makramy (p. Karolina Piątek)
  • 27 kwietnia (czwartek) , godz. 16.30 – warsztaty tworzenia makramy (p. Karolina Piątek)
  • 11 maja (czwartek), godz. 16.30 – warsztaty z psychologiem (p. Małgorzata Rytel)
  • 25 maja (czwartek) , godz. 16.30 – warsztaty kreatywne (p. Renata Orchowska- Kowalczyk)
  • 2 czerwca ( piątek) , godz. 16.30 – spotkanie autorskie
  • 14 czerwca (środa) , godz. 16.30 – Łomżyńskie wędrówki z przewodnikiem
  • 22 czerwca ( czwartek), godz. 12.00 – piknik integracyjny – wycieczka do Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie
  • 28 czerwca (środa) , godz. 16.30 – warsztaty kreatywne (p. Renata Orchowska- Kowalczyk)
  • 5 lipca ( środa), godz. 12.00 – wyjście na kręgle

• інтеграційна зустріч (2.03 о 16.30 год.)
  • практичне заняття з психологом (10.03 о 16.30 год.)
  • майстер-клас з кераміки (23.03 о 16.30 год.)
  • майстер-клас з кераміки (24.03 о 16.30 год.)
  • заняття з психологом (5.04 о 16.30 год.
  • заняття з плетіння макраме (26.04 о 16.30 год.)
  • заняття з плетіння з макраме (27.04 о 16.30 год.)
  • заняття з психологом (11.05 о 16.30 год.)
  • креативні заняття (25.05 о 16.30 год.)
  • авторські зустрічі (2.06 о 16.30 год.)
  • Екскурсія по Ломжі з гідом (14.06 о 16.30 год.)
  • інтеграційний пікнік (екскурсія до Музею природи – Садиба Лютославських у Дроздово) (22.06 о 12.00 год.)
  • творчі заняття (28.06 о 16:30 год.)
  • творчі заняття (5.07 о 12:00 год.)