Portal w.bibliotece.plPortal w.bibliotece.pl to nowoczesny serwis e-usług bibliotecznych skierowany do wszystkich użytkowników Internetu, zainteresowanych wymianą informacji na temat książek, audiobooków, zbiorów multimedialnych i innych gromadzonych w bibliotekach zasobów.

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży jest jedną z 2.276 polskich bibliotek, udostępniających w serwisie informacje o swoich zbiorach. Zachęcamy naszych czytelników do bezpłatnej rejestracji swoich kont bibliotecznych w Portalu.

Portal w.bibliotece.pl  jest ogólnodostępnym serwisem skierowanym do wszystkich użytkowników Internetu, zainteresowanych wymianą informacji na temat książek, regionaliów, zbiorów multimedialnych i innych, gromadzonych w bibliotekach i zasobach prywatnych. Portal działa na wielu płaszczyznach przeznaczonych dla różnych grup użytkowników, są to: Czytelnicy, Biblioteki i Wydawcy. Celem portalu w.bibliotece.pl jest promocja czytelnictwa oraz stworzenie społeczności skupionej wokół działalności bibliotek.

Społeczność użytkowników portalu w.biblotece.pl tworzą osoby i instytucje zainteresowane informacjami dotyczącymi zbieranych materiałów (książek, muzyki, filmów, audiobooków i in.). Użytkownicy mogą wymieniać informacje poprzez forum dyskusyjne, które może być rozwijane w wielu niezależnych wątkach. Każdy użytkownik portalu może prowadzić dziennik (blog), poprzez który publikuje tworzone przez siebie informacje. Użytkownicy zainteresowani wspólnymi tematami mogą łączyć się w grupy i prowadzić odrębne blogi.

Założenie Konta Czytelnika w portalu w.bibliotece.pl umożliwia zbudowanie kolekcji prywatnych zbiorów, zarządzanie tymi zbiorami oraz prezentowanie informacji o zbiorach poprzez Internet w atrakcyjnej szacie graficznej, z dynamicznym, intuicyjnym interfejsem. Tworzenie własnej kolekcji polega przede wszystkim na odnalezieniu gotowych opisów w Katalogu Centralnym. Do wykorzystania są setki tysięcy profesjonalnie opracowanych opisów (książek, płyt itp.), które można indywidualnie uzupełniać własnymi opiniami, recenzjami lub tagami. Wiele opisów wzbogaconych jest fotografiami okładek lub skanami spisów treści. Wszystkie nowo wprowadzone do portalu opisy są weryfikowane przez profesjonalistów, od wielu lat zajmujących się katalogowaniem w znormalizowanym formacie MARC21.

Dodatkowe korzyści dla bibliotek i czytelników:

  • automatyczna integracja z katalogiem centralnym portalu w.bibliotece.pl umożliwiająca lokalnej społeczności znalezienie informacji na temat poszukiwanych zbiorów oraz oferowanych form pracy biblioteki;
  • interaktywne formy komunikacji z czytelnikami i pracownikami innych bibliotek, możliwość zapraszania nowych czytelników i ich przyjaciół do biblioteki;
  • profesjonalnie opracowany Katalog Centralny umożliwiający zaimportowanie opisów katalogowych w formacie MARC21; poprawność opisów katalogowych jest na bieżąco weryfikowana przez administratora merytorycznego.

Wydawcy mogą umieszczać w Katalogu Centralnym informacje o nowo wydanych materiałach, a księgarze o promujących je wydarzeniach.

Czytelnikiem w portalu może być każda osoba prywatna, nie musi być zarejestrowana w bibliotece jako czytelnik. Konto w portalu w.biblotece.pl jest bezpłatne.

 

 

Skip to content