Uznawana za najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla polskiej literatury, zostanie przyznana po raz dwudziesty siódmy. Nagroda jest przyznawana za najlepszą książkę roku. Zanim poznamy laureata najlepszej książki wydanej w 2022 roku, warto zapoznać się z siedmioma finalistami. Są wśród nich: tłumacz, krytyczka sztuki, dramatopisarka, scenarzystka, krytyk architektury, fotografka, reporterka.

Finaliści

Wiktoria Bieżuańska „Przechodząc przez próg, zagwiżdzę”. wydawnictwo Cyranka

Anna Bikont „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, wydawnictwo Czarne

Mateusz Górniak „Trash Story”, wydawnictwo Ha!art

Grzegorz Piątek „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920 – 1939”, wydawnictwo W.A.B.

Zyta Rudzka „Ten się śmieje, kto ma zęby”, wydawnictwo W.A.B

Piotr Sommer „Lata praktyki”, wydawnictwo WBPiCAK

Ilona Wiśniewska „Migot. Z krańca Grenlandii.”, wydawnictwo Czarne

Skład jury

Inga Iwasiów (przewodnicząca), Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska, Maria Zmarz-Koczanowicz.

Gala finałowa odbędzie się 1 października 2023 w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

źródło: sbp.pl