NARODOWE CZYTANIE 2021

Tradycyjnie, w pierwszą sobotę września w całej Polsce odbędzie się jubileuszowa edycja akcji Narodowe Czytanie. Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w jej łomżyńskiej odsłonie – 4 września 2021 r. o godz. 10.00 przed siedzibą Biblioteki na ulicy Długiej 13.

W tym roku będziemy po raz dziesiąty promować czytelnictwo, a lekturą Narodowego Czytania jest Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Patronujący akcji Prezydent RP Andrzeja Duda, zachęcając do udziału w niej, napisał: „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.

Organizatorzy łomżyńskiej odsłony Narodowego Czytania: Prezydent Miasta Łomży, Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży, Teatr Lalki i Aktora, zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury. Osoby, które przyniosą własny egzemplarz dramatu Gabrieli Zapolskiej będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Wybrane fragmenty Moralności pani Dulskiej usłyszymy w interpretacji aktorów Teatru Lalki i Aktora, parlamentarzystów, władz Łomży, samorządowców, osób znanych, mieszkańców naszego miasta, uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7. Bibliotekarze łomżyńskiej książnicy przygotowują filmową niespodziankę, którą niebawem będzie można obejrzeć na naszym kanale YouTube.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na ulicę Długą 13, a jeśli aura nie będzie sprzyjać czytaniu w plenerze, Narodowe Czytanie odbędzie się w Hali Kultury w Łomży przy zachowaniu obowiązujący zaleceń sanitarnych.

Skip to content