Tradycyjnie, w pierwszą sobotę września w całej Polsce
odbędzie się 11. edycja akcji

Narodowe Czytanie

Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w jej łomżyńskiej odsłonie – 

3 września 2022 r. o godz. 10.00 

przed siedzibą Biblioteki na ulicy Długiej 13.

Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, które po raz pierwszy zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj”. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym
z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie późniejszego wieszcza, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Organizatorzy łomżyńskiej odsłony Narodowego Czytania: Prezydent Miasta Łomży, Miejska Biblioteka Publiczna
w Łomży, Teatr Lalki i Aktora, zapraszają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w tym corocznym święcie polskiej literatury. Osoby, które przyniosą własny egzemplarz „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza będą mogły go oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Wybrane fragmenty ballad usłyszymy w interpretacji aktorów Teatru Lalki i Aktora, parlamentarzystów, władz Łomży, samorządowców, osób związanych z kulturą, mieszkańców naszego miasta, uczniów szkół łomżyńskich –  I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki, III Liceum Ogólnokształcącego im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Weterynaryjnych Nr 7.  

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na ulicę Długą 13, a jeśli aura nie będzie sprzyjać czytaniu w plenerze, Narodowe Czytanie odbędzie się w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.

Bibliotekarze łomżyńskiej książnicy przygotowali filmową zapowiedź wydarzenia, którą można obejrzeć na naszym kanale YouTube.

 

 

Skip to content